Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

VikiSosyalizm:Beş temel taş

VikiSosyalizm sitesinden
(Vikisosyalizm:Beş temel taşı sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
"Bilgi dayanışmayla, Sosyalizm de mücadele ile büyür."

1. VikiSosyalizm bir ansiklopedidir

VikiSosyalizm; kişisel bir kürsü, gazete, dergi, kişisel ya da kurumsal reklam alanı, anı defteri, ya da sosyal paylaşım ağı değildir. Bunun yanında VikiSosyalizm kendi düşüncelerinizi roman ya da hikaye şeklinde yazdığınız, deneyimlerinizi aktardığınız yer de değildir. Bütün kullanıcılar VikiSosyalizm'in bilimsel araştırma metoduna uymalıdır. Tüm kullanıcılar bilgide doğruluk ve titizlik için çaba harcamalıdır. Bunun için Bilimsel Yazı Kuralları sayfasına bakmanızda fayda var.

2. VikiSosyalizm Marksist bakış açısını gözetir.

VikiSosyalizm taraftır, Marksizmin tarif ettiği halk ve sınıflar nezdinde tarafını ezilenlerden yana belirlemiştir. Fakat bu durum, konuların bilimsel metoda aykırı düzenleneceği anlamına gelmez. Hatta bu durum bazen fraksiyonlar nezdinde birden çok bakış açısının bir arada verilmesi sonucunu doğurabilir. Temel olan Marksizm içinde olan hiçbir görüşün "en doğru" ya da "en iyi" olarak gösterilmediğidir. Bu bağlamda özellikle ihtilaflı maddelerde doğrulanabilir, kaynaklara dayanan bilgiler kullanılmalıdır.

3. VikiSosyalizm özgür ve ücretsizdir

VikiSosyalizm kişilerin yaptığı bağışlar dışında hiçbir yerden geliri olmayan bir ansiklopedidir. Buna paralel olarak da hiçbir şekilde kullanıcılardan bilgiye ulaşmaları için ücret talep etmez. Reklam almaz, içermez. Ayrıca unutmayın, yazdığınız maddeler herkes tarafından değiştirilebilir ve hiçbir bireyin kontrolünde değildir; bu yüzden yazdığınız her şey diğerleri tarafından acımasızca değiştirilecek ve istenildiği gibi yeniden dağıtılacaktır. Telif hakkı ihlallerine yol açan içerikler eklemeyin.

4. VikiSosyalizm yazarları tartışma kurallarına uyar

Üye olsun ya da olmasın, değişiklik yapan her kullanıcı, VikiSosyalizm'in bir yazarıdır. Onlara katılmasanız bile VikiSosyalizm yazarlarına saygıyı elden bırakmayınız, nazik olunuz. Kişisel saldırılardan ve hatalı genellemelerden uzak durunuz. Ortam gerildiğinde sakin olunuz; ve asla düzenleme savaşlarına girmeyiniz. Unutmayın ki, VikiSosyalizm'de üzerinde çalışılacak ve yeniden oluşturulacak sayısız konu bulunmaktadır.

5. VikiSosyalizm'in çok katı kuralları yoktur

Maddeleri geliştirirken, taşırken ve değiştirirken rahat olun, çünkü yazmanın keyfi her ne kadar hedeflense de mükemmeliyetçi olmayarak çıkar. Ve bozmaktan korkmayın. Maddelerin her versiyonu saklanmaktadır, yani VikiSosyalizm'e yanlışlıkla zarar verme veya geri dönülemez bir şekilde bilgileri silme şansı yoktur. Ama sakın unutmayın: Burada yazdığınız her şey gelecek nesiller için saklanacaktır.

Ayrıca Bakınız