Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

İşçi Cephesi

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
İşçi Cephesi'nin Aralık 1980 Tarihli İlk Sayısı

İşçi Cephesi, İşçi Demokrasisi Partisi'nin (İDP) merkez yayın organı olan aylık siyasi gazete. İşçi Cephesi ismi aynı zamanda gazete içeriğinin bulunduğu internet sitesini ve partileşme kararı alınmadan önce aynı isimli yayın etrafında örgütlenen siyasi akımı tanımlamak için de kullanılır.

Hakkında

İşçi Cephesi, ilgili gazete ve internet sitesinde şu şekilde tanımlanmıştır; [1]

"İşçi Cephesi, İşçi Demokrasisi Partisi‘nin (İDP) yayın organıdır. Türkiye’de devrimci bir işçi partisinin inşası için mücadele ediyoruz. Hedefimiz sosyalist devrim, kapitalizmin ilgası ve sosyalizmin inşasıdır. İşçi sınıfının ve gençliğin mücadelesini destekliyor, işçi demokrasisinin yaygınlaşması için uğraş veriyoruz. Sermayenin baskı ve şiddet rejimine karşı mücadele ediyoruz ve halkların kendi kaderlerini tayin hakkını destekliyoruz. Mücadelemiz uluslararası ölçeklidir ve İDP, İşçilerin Uluslararası Birliği – Dördüncü Enternasyonal’in (UIT-CI) Türkiye koludur."

Yayın Hayatı

1980

İc1980renk.jpeg

İşçi Cephesi, bir siyasi akım olarak, 1979 yılında ortaya çıkmıştır. Süreli yayın olarak ilk sayısını "aylık devrimci marksist gazete" spotuyla 1980 Şubat'ında çıkarmıştır. İlk sayının üzerinden çok geçmeden gelen 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinin ardından kadroları ağır darbe almış ve gazete yayınına ara verilmek zorunda kalınmıştır.

2004-2008

İc2004-2009.jpeg

1980 sonrası dönemde, bir akım olarak kendini Zemin, İşçi Sözü, Sınıf Bilinci, Sosyalizm ve 11. Tez dergilerinde ifade etmiştir. 1990’ların başından itibaren de Enternasyonal Bülten dergisinin etrafında örgütlenmiş ve LIT-CI (Uluslararası İşçi Birliği - Dördüncü Enternasyonal) Türkiye seksiyonu olmuştur. 2000'lerin başı itibariyle LIT-CI ile fikir ayrılığı yaşayan akım 2004 yılında tekrardan İşçi Cephesi gazetesini çıkarmaya başlamıştır. Gazete Ocak 2004 ve Aralık 2008 arasında 58 sayı künyesiz olarak yayınlanmıştır.[2]

2009-Günümüz

İc2009.jpeg

Aralık 2008’e kadar künyesiz olarak çıkan gazete Ocak 2009 itibariyle künyeli (resmi/TC yasalarına uygun) yayına başlamıştır. Günümüzde hala aylık siyasi gazete olarak yayınlanmaya devam etmektedir.[3] Gazeteyi çıkaran kadrolar 5 Ocak 2014 tarihinde bir salon etkinliği ile İşçi Demokrasisi Partisi'nin inşasını duyurmuştur.[4] Partileşmenin resmi olarak gerçekleştiği Ağustos 2015 dönemine kadar "İDP Girişimi Yayın Organı", partileşmenin tamamlandığı tarihten itibaren de "İDP Yayın Organı" alt yazısı ve şiarıyla yayın hayatına devam etmektedir.

Satış Noktaları

 1. İstanbul – Kadıköy
  • Khalkedon Kitabevi
  • Mephisto Kitabevi
  • Seyhan Kitabevi
 2. İstanbul – Taksim
  • Mephisto Kitabevi
  • Semerkant Kitabevi
 3. Ankara
  • Dipnot Kitabevi
  • İlhanilhan Kitabevi
 4. İzmir
  • Yakın Kitabevi
 5. Bursa
  • Ezgi Kitabevi
 6. Zonguldak - Karadeniz Ereğli:
  • Ezgi Kitabevi
 7. Trabzon
  • Z Kitabevi

Kaynakça

Dış Bağlantılar