Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

İsmail Gökhan Edge

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
İsmail Gökhan Edge
İsmail Gökhan Edge
İsmail Gökhan Edge işkencede şehit edildikten sonra onun için yapılan bir afiş. Afişte Edge'nin otopsi resimleri gözükmekte.

İsmail Gökhan Edge (5 Şubat 1953 - 24 Kasım 1976), polis tarafından işkence ile katledilen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi, THKO'lu devrimci.

Yaşamı

5 Şubat 1953’te Eskişehir’de doğdu. İzmir Atatürk Lisesinden 1972 yılında mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne kaydını yaptırdı.

İşçi sınıfının örgütlenmesi için Adana’ya gitti. Gözaltına alındı. Ağır işkencelere rağmen konuşmadı. Ardından Diyarbakır’a gönderildi. İşkence günlerce sürdü.

Edge, 24 Kasım 1976 tarihinde polis tarafından işkence yapılarak katledildi.[1]

Ölümü sonrası yapılan sahtekarlıklar

Naaşı Diyarbakır Numune Hastanesine götürüldü. Nöbetçi doktor “ölümün hastanede gerçekleştiği" yolunda rapor düzenlemeyi kabul etmeyince kirli oyun ortaya çıktı, onu öldürenler suçüstü yakalandılar.

26 Kasım 1976 tarihli, Dr. Nuriye Toker tarafından düzenlenen raporda İsmail Gökhan Edge’nin seyahat edebileceği belirtilerek, tüberküloz ve nefrit tedavisinde kullanılan ilaçlar reçete edildi. Oysa bu rapordan bir gün önce nöbetçi savcı İhsan Kaya sokakta bulunan “hüviyeti meçhul ve sahipsiz cesedin gerekli adli ve tıbbi muayenesi yapılmış olduğundan usulüne göre defnini” istemiştir.

29 Kasım 1976 tarihli Milliyet Gazetesine göre ise, TÖB-DER Genel Merkezi bir açıklama yaparak Diyarbakır’da bir öğrencinin işkencede öldürüldüğünü açıklar. Diyarbakır Emniyet Müdürü Vahdet Erdal, Adana’lı öğrencinin THKO mensubu olduğu gerekçesi ile gözaltına alındığını ancak olayın emniyet müdürlüğünde gerçekleşmediğini söylemiştir. [2]

İsmail Gökhan Edge’nin cenazesi Savcı İhsan Kaya’nın düzenlediği defin ruhsatı ile ailesine haber dahi verilmeden, apar topar kimsesizler mezarlığına “otopsi” yapılmadan gömüldü.

Ailesi Diyarbakır’a ulaştıktan sonra, çok uzun mücadelelerle Gökhan’ına kavuşur. 8 Aralık 1976 günü mezar açılarak İsmail Gökhan Edge’nin cenazesi çıkartılır, ailenin uzun uğraşıları sonucu otopsi yapılır. Otopsi sonucu korkunçtur. Ölüm boğazına elektrik verilmesi sonucu meydana gelmiştir. Tüm vücudu yanık, ezik ve morluklarla doludur. Aile cenazeyi alarak İzmir’e yola çıktığında Diyarbakır’da binlerce kişi sokaktadır. Tıp Fakültesinde boykot başlamıştır. Aynı gün toplanan fakülte yönetimi olay çıkacağı gerekçesi ile Siyasal Bilgiler Fakültesini iki gün kapatır. Aynı gün devrimciler tüm Ankara’da protesto gösterileri düzenledi. Gökhan 10 Aralık 1976 da İzmir’de büyük gösterilerle toprağa verildi. [1]

Hakkında yazılanlar

Şiirler

Nihat Behram'ın Edge için 1977'de yazdığı "İşkencede Ölen Yoldaş İçin" adlı şiiri bulunmaktadır; [3] [4]

Senin alnındaki yaralar
Halkın yaralarıdır
Seni kırbaçlayan el
Halkı da kırbaçladı...
Boynuna vurulan zincir
Halkı boğmak istiyor,
Beynini sarsan elektrik
Halkı da örseledi...
Toroslar, ah toroslar
Hozat, silvan, tunceli...
Açlık, esaret, keder...
Kavga sizin içindir;
Elinde katillerin
Yoldaş, sizin için can verdi
Kim bilir ne kadar vahşice sana
Vurdular, dağladılar;
Direnen bakışların
Nasıl zalimce katledildi...?
Alnındaki yaradan
Boşaldı belki bütün kanın
Fakat nehirlerin akıyor, dağların rüzgârlıdır,
Bak: yine çarpıyor kalbin
Ortasında kavganın...

Kaynakça