Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Abdullah Gülbudak

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
900px-Nuvola apps important yellow.svg.png
Dikkat! Bu maddenin özgün bilimsel teknikler kullanma yerine, belli bir internet kaynağından, kopyala - yapıştır şeklinde alındığı gözlenmektedir.

Belki maddeyi kendi sözcüklerinizle tekrar yazmak istersiniz. Daha fazla bilgi için Nasıl yazı yazılır ve Bilimsel yazı kuralları sayfalarına göz atabilirsiniz.


Abdullah Gülbudak

Abdullah Gülbudak, (1945- 1983) 12 Eylül Darbesi sonrasında hayatını kaybeden devrimci öğretmen.

Yaşamı

Fatsa Tepecik Köyü'nde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Fatsa'da, liseyi Samsun'da okudu. Yüksek öğrenimini ise İstanbul'da yaptı. 1973-77 yılları arasında Fatsa'da tarih öğretmenliği yaptı ve Devrimci Öğretmen hareketi içinde sorumluluklar yüklendi. 1977 yılında tayin edildiği Giresun'un Bulancak İlçesi'nde de devrimci çalışmalarını sürdürdü. Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER) Genel Merkez yönetimine seçilen Gülbudak, Giresun'dan ayrılarak Ankara'ya yerleşti. Burada TÖB-DER Genel Saymanlığına getirildi. TÖB-DER bünyesinde görev yaptığı dönemde, bir yandan da Ankara'nın Çerkeş, Nallıhan, Haymana, Kızılcahamam ve Polatlı ilçelerinde devrimci çalışmalara aktif olarak katıldı. [1]

12 Eylül'den sonra 29 Aralık 1980 günü gözaltına alındı. Derinlemesine Araştırma Laboratuarı'nda (DAL) ağır işkencelere maruz kaldı.

Tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi'ne gönderildi. Hem Ankara Devrimci Yol davasında, hem de TÖB-DER davasında yargılandı. TÖB-DER davasından 8 yıl 4 ay ceza aldı.

Ölümü

Gülbudak, Mamak Cezaevi'nin ağır koşullarında sağlığını yitirdi. Devrimci Yol davasında yargılanırken, TÖB- DER davasından aldığı cezanın infazı için gönderildiği Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde 15 Mayıs 1983 günü öldü. Cenazesi 19 Mayıs'ta toprağa veridi. Otopsi raporunda "kalp yetmezliği ve damar tıkanıklığı" nedeniyle öldüğü yazmaktaydı. [1]

Kızı Senem Gülbudak'ın ağzından Abdullah Gülbudak

"... Babam, bütün köy çocukları gibi çocukluğunu köyde geçirmiş. Küçük yaşta öksüz kaldığı için onu büyükannesi ve büyükbabası büyütmüş. Çocukluğu çok çetin ve zorlu geçmiş. Gençliği de öyle, Yüksekokul yıllarında, toplumsal muhalefetin yükselişi, bu yükselişin odağında öğrenci gençlik hareketinin bulunuşu onu devrimci mücadele içine çekmiş. Babam tüm devrimciler gibi halkını ve bu yolda verilen mücadeleyi yürekten seven, bizlere düşünceleri ve yaşamıyla örnek olan hir rehberdi. İnsan sevgisiyle doluydu yüreği. Özellikle çocukları çok severdi. Bunu her fırsatta kendi çocukları olarak bize de gösterirdi."

Kategori