Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Ahmet Saner

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ahmet Saner'in mahkemede çekilmiş bir resmi

Ahmet Saner, (d. 1959 - ö. 25 Haziran 1981) Marksist Leninist Silahlı Propaganda Birlikleri (MLSPB) militanı.

Yaşamı

1959 yılında Trabzon (Akçaabat) da orta halli bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Devrimci mücadele saflarına, bir çok devrimci yoldaşı gibi çok genç denecek yaşlarda katıldı. Ahmet'in devrimci mücadeleden yana tercihini yapışı, devrimci mücadeleye ve MLSPB saflarına katılımı İstanbul'da okuduğu lise yıllarına dayanır. Devrimci mücadeleye THKP-C'nin ideolojik-politik-örgütsel hattı temelinde mücadeleye atılmış olan MLSPB saflarında bir tercih yaparak başladı. Ahmet Saner, İstanbul Devrimci Ortaöğrenim Derneği (İDOD), İstanbul Ortaöğrenim Derneği (İÖD) İstanbul Yurtsever Devrimci Öğrenim Derneği (İYDÖD), ve İstanbul Demokratik Gençlik Derneği (İDGD) derneklerinin içerisinde bazılarını bizzat kuruluşuna da katılarak, devrimci gençliğin İstanbul'da gerçekleştirdiği eylemliliklerde yerini aldı ve çeşitli düzeylerde faaliyetlerde bulundu.

1979 sonları ve 1980'li yılların başlarına kadar MLSPB'ye bağlı olarak faaliyet yürüten ve bir çok silahlı devrimci eylemde yer alan Ahmet, kendisini politik olarak geliştirdi. Ahmet 1979 sonları ve 1980 başlarında MLSPB'nin bir üyesi olarak yeni bir sürece girdi. 1979-1980 yıllarında bir çok gerilla eyleminde yer aldı.

16 Nisan 1980'de Etiler'de gerçekleştirilecek olan cezalandırma eyleminde, aynı hücrede görevli olan ve bir çok askeri operasyonu başarı ile sonuçlandırmış olan Hakkı Kolgu Kadir Tandoğan ve Ahmet Saner görevlendirilmişti. Cezalandırma eylemini başarıyla tamamlayan bu üç gerilla eylemden sonra polis tarafından çembere alındılar. Yaralı ele geçirilenlerden Hakkı Kolgu hastanede gerekli bakım olmadığından şehit oldu. Ahmet ise, yoldaşı Kadir ile birlikte tutuklandı. Tutuklu bulundukları cezaevlerinde devrimci direnişi ödünsüz olarak sürdüren Ahmet ve Kadir, alelacele idam cezasına çarptırıldılar.

Cunta, Kadir ve Ahmet'i, bir ABD üst düzey heyetinin Türkiye'ye yaptıkları bir ziyaret sırasında 25 Haziran 1981'de idam etti. [1]

Son Mektubundan

"Yaptıklarımdan hiçbir zaman pişmanlık duymadım. Şunu bilin ki dünyaya bir daha gelirsem aynı mücadeleleri, aynı şeyleri bir daha yaparım. Onun için kimsenin üzülmesini istemiyorum. Kimse üzülmesin, ben pişman değilim. AMERİKAN EMPERYALİZMİNE VE ONUN UŞAKLARINA KARŞI MÜCADELE VERDİM. Verdiğim mücadele doğru bir mücadeleydi. Bundan dolayı üzüntü duymuyorum.."

Ayrıca bakınız

Kaynakça