Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Alí Primera

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Alí Primera

Alí Rafael Primera Rosell (d. 31 Ekim 1942 – ö. 16 Şubat 1985), Venezuela Komünist Partisi üyesi besteci, şair ve devrimci.

Yaşamı

Ali Primera, 31 Ekim 1941’de Venezüella’nın Falcón Eyaleti, Coro şehrinde doğdu. Ely Rafael Primera Rosell adıyla vaftiz edildi ama hep Arap kökenli dedesinin adıyla "Ali"yle çağrıldı. Üç yaşındayken babasını kaybetti. Babasının ölümünden sonra, Ali, annesi ve iki kardeşiyle birlikte Venezuella’nın Paraguana yarımadasında çeşitli köylerinde ikamet etti. Son durakları la Vela şehri olacaktı. 6 yaşından itibaren çalışmak zorunda kalan Primera ayakkabı boyacılığından boksörlüğe kadar bir çok işi yapmasına karşın eğitimine devam etmiştir.

19 yaşında Veneuela Merkez Üniversitesi’nin (Universidad Central de Venezuela) kimya bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca başlangıçta hobi olarak yaptığı müzisyenliği zamanla bütün bir mesai harcadığı bir iş olarak devam ettirecekti. İlk şarkıları, Humanidad (İnsanlık) ve No Basta Rezar’ı (Dua Etmek Yetmez), Venezuela Andlar Üniversitesi’nin (Universidad de Los Andes ) düzenlediği Protest Şarkılar Festivali’nde (1967) seslendirdi ve bu konser onu belli bir üne kavuşturdu. 1968’de Venezuela (PCV) Komünist Partisi kendisine veridiği bir bursla 1969 ve 1973 yılları arasında Romanya ‘nın Petrol Teknolojisi bölümünde eğitimine devam etti. 1972 yılında Alman Demokratik Cumhuriyeti’nde bir stüdyoda “Techos de cartón”(Kartondan Çatılar), “Yo No Sé Filosofar”(Felsefe Yapmaktan Anlamam) “El Despertar de la Historia”(Tarihin Uyanışı) “No Basta Rezar”(Duva Etmek Yetmez) gibi parçaların yer aldığ ilk albümü olan Bir Defada'yı( De una vez ) çıkardı. 1973’te kimya bölümünden mezun olmadan ülkesine döndü. Kendi deyimiyle “petrol sahipleri için çalışmayı reddetmiş” onun yerine “şarkılarıyla halkıyla bereber ve halkı için mücadele etmeyi” tercih etmiştir. Ali’nin, yoksulluk ve toplumsal eşitsizlikten yıpranmış bir halkı dile getiren eserleri çabucak kitlelerden destek kazandı. Ve sanatçı "Cantor del Pueblo" (Halk Ozanı) olarak anılmaya başladı. [1]

Her ne kadar şarkılarında konu edindiği halk tarafından destek görse de, Ali Primera Venezuela’da medya ve Rafael Caldera hükümeti tarafından vetoya tabi tutuldu.

Sosyalizm Hareketi’nden (MAS) seçimlere katılan José Vicente Rangel’in (1973) seçim çalışmalarına katkı sunsa da hiçbir zaman PCV’yle(Venezuela Komünist Partisi) bağlarını koparmamıştır.

Ali Primera müzik hayatı boyunca sadece ülkesinde değil bir çok Latin Amerika ülkesinde Trova Müziği’nin tanınan bir şarkıcısı olmuştur. Latin Amerika’nın çeşitli ülkelerinde birçok turneye katılmıştır.

Ölümü

Sanatçı 6 Şubat 1985’de Caracas otobanında şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.

Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) 2005 yılında Ali Primera’nın eserlerini ulusal miras olarak ilan etmiştir. [2] [3]

Sanat anlayışı

Sanatçı şarkılarının türünü tanımlarken "protest" kelimesini kullanmamakta, onun yerine "İhtiyaç Duyulan Şarkılar" (Canción Necesaria) tabirini kullanmaktadır Sanatçı bununla ilgili şöyle açıklamıştır: "Şarkılarımız protesto değildir çünkü şımarıklar için şarkılar yapmıyoruz. Ne milyoner olmak için yapıyoruz ne de düşkün olmak için. Bu ihtiyaç duyulan şarkılardır(Canción Necesaria)". Sanatçı 1973’ten ölümüne kadar 13 albüm çıkarmıştır. Çalışmaları; halkın yoksulluktan ve toplumsal eşitsizlikten çektiği acıları dile getirmiştir. Ali Primera işçi sınıfı, toplumun yoksul tabakaları, ezilen ve direnen halklar için şarkılarını söylemiş bunun yanı sıra devrimci isimler için hazırladığı eserlerini de seslendirmiştir. [4]

Eserleri

Alí Primera'nın bilinen şarkılarından bazıları şunlardır;

 • Comandante Amigo/Che Guevara (Kumandan Arkadaş/Che Guevera) [5]
 • Inolvidable Ho Chi Minh (Unutulmaz Ho Chi Minh) [6]
 • Tania (Tanya) [7]
 • Tin Marin [8]
 • Los que Mueren Por la Vida (Yaşam İçin Ölenler) [9]
 • Techos de Carton (Kartondan Çatılar) [10]
 • “Yo No Sé Filosofar” (Felsefe Yapmaktan Anlamam) [11]
 • “No Basta Rezar”(Duva Etmek Yetmez) [12]
 • Brilla la Estrella Roja (Parla Kızıl Yıldız) [13]
 • Sombrero Azul (Mavi Şapka) [14]
 • Cancion en Dolor Mayor (Büyük Acılar İçinde Şarkı) [15].

Diskografi

Sanatçının diskografisi şu şekildedir; [16]

Yıl Başlık Diskografi
1969 Vamos gente de mi tierra Bağımsız Yapım (Venezuela Komünist Partisi)
1969 Canciones de protesta Bağımsız Yapım (Venezuela Komünist Gençliği)
1971 Guerra larga Bağımsız Yapım (Kolombiya Komünist Partisi)
1972 De una vez Verlag Plane (DAC )
1974 Lo primero de Alí Primera Cigarrón - Promus (Venezuela)
1974 Alí Primera, Volumen 2 Cigarrón - Promus (Venezuela)
1974 Adiós en dolor mayor Cigarrón - Promus (Venezuela)
1974 Canción para los valientes Cigarrón - Promus (Venezuela)
1975 La patria es el hombre Cigarrón - Promus (Venezuela)
1976 Canción mansa para un pueblo bravo Cigarrón - Promus (Venezuela)
1977 Cuando nombro la poesía Cigarrón - Promus (Venezuela)
1980 Abrebrecha Cigarrón - Promus (Venezuela)
1981 Al pueblo lo que es de César Cigarrón - Promus (Venezuela)
1982 Con el sol a medio cielo Cigarrón - Promus (Venezuela)
1984 Entre la rabia y la ternura Cigarrón - Promus (Venezuela)
1985 Por si no lo sabía Cigarrón - Velvet - Sonográfica (Venezuela)
1986 Alí ¡En vivo! Cigarrón - Promus (Venezuela)

Kaynakça