Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Albert Einstein

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ambox rewrite orange.svg.png Bu madde bir taslaktır.
Maddenin içeriğini geliştirerek VikiSosyalizm'e katkıda bulunabilirsiniz.

Katkıda bulunmak için sayfanın üstünde yer alan Değiştir sekmesine tıklayınız.Albert Einstein

Albert Einstein, (14 Mart 1879 - 18 Nisan 1955) Alman fizikçi.

VikiSosyalizm'deki Makaleleri

Hayatı

Almanya'nın Ulm şehrinde doğdu. Çocukluğunu Münih'te yaşayan Einstein, Lise ve Üniversite eğitimini İsviçre'de bitirdi. Bir dönem istediği gibi üniversite ortamında iş bulamadığından, bir patent bürosunda müfettiş olarak görev yaptı.

1905 yılında ilk kez fizikte ses getirecek olan 4 yazı yayınladı. Dokuz yıl sonra ise Max Planck'ın ısrarlı isteği üzerine Almanya'ya dönerek çalışmalarını burada sürdürdü. 1921 yılında fotoelektrik etkiyle ilgili çalışmalarından dolayı Nobel fizik ödülünü kazandı. 1933 yılında, Almanya'da faşist Nazi Partisi'nin hükümet olması sonucunda vatanından ayrılarak ABD'ne yerleşti. Ölene kadar burada yaşadı. [1]

Mirası

Einstein, özel görelilik ve genel görelilik kuramları ile iki yüzyıldır Newton mekaniğinin hakim olduğu uzay anlayışında bir devrim yaratmıştır. Teoride matematik hesaplama ve denklemlerle yaptığı kuramlar, ileriki zamanlarda deneysel olarak çok defa doğrulanmıştır.

E = mc2 denklemiyle formülleştirdiği kütle-enerji eşdeğerliği, yıldızların nasıl enerji oluşturduğuna açıklama getirmenin yanı sıra, nükleer teknolojinin de gelişimin hızlandırmıştır. Fotoelektrik etki ve Brown hareketine getirdiği matematiksel açıklamalar, modern fiziğe diğer katkıları arasındadır.

Yaşamının neredeyse tamamında bütün kuramları birleştiren bir 'birleşik alan kuramı' yaratmaya çalışarak geçirmişse de bu alanda başarıya ulaşamamıştır. Einstein kuantum mekaniğinin bazı sonuçlarına, özellikle 'belirsizlik ilkesine' oldukça kuşkucu yaklaşmış fakat bu yaklaşımlar sonraları akademik çevrelerce benimsenmiştir. [2]

Kaynaklar

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar