Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Ana Sayfa

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
VikiSosyalizm'e hoşgeldiniz,
VikiSosyalizm Türkçe'de 2.937 madde bulunmaktadır.

Haftanın Seçkin Maddesi

Financial-crisis2.jpg
Ekonomizm, yüzyılın sonlarına doğru Rus sosyal-demokrasi hareketi içinde beliren oportünist bir eğilimde, enternasyonal oportünizmin Rusya'daki türüdür. Ekonomistler, işçi sınıfı hareketinin hedeflerini, daha yüksek ücretler, daha iyi çalışma koşulları, vb. için savaşım vermekle sınırlıyorlar, siyasal savaşımın, liberal burjuvaziye bırakılmasını savunmuşlardır. Bununla birlikte ekonomistler, işçi sınıfı partisinin önder rolü oynamasına karşıydılar. İşçi sınıfı hareketinin kendiliğindenliğini ve devrimci teorinin önemini küçültüyorlar, işçi sınıfı hareketine sosyalist bilinci getirmek üzere bir marksist partinin gereğini yadsıyorlar, yolu burjuva ideolojisine açıyorlardı. Sosyal-Demokrat Parti saflarındaki dağınıklığı, keşmekeşi, sınırlı amatörce yaklaşımı savunuyorlar, merkezileşmiş bir işçi sınıfı partisinin yaratılmasına karşı çıkıyorlardı. Devamını Oku...

Haftanın Kitabı

Kitabın kapağı

Jack T. Murphy - Stalin

Jack T. Murphy'nin Stalin'i anlattığı kitabıdır.

Bu kitap, yeryüzünün en büyük ülkelerinden birinde dev değişiklikler yaratan, çağların en büyük insanlarından birini anlatıyor.

Stalin batı dünyasınca pek az anlaşılmış bir kişidir. Ülkemizin milyonlarca insanının yaşamı onun gerçekleştirdiği şeyler tarafından çok yakından etkilendiği halde, onun yaşamı, deneyimleri, inançları ve amaçları ülkemiz insanları için kapalı bir kutudur.

Jack Murphy, Rusya'nın sorunlarını uzun bir süre inceledi. Daha devrimin ilk günlerinde devrim önderlerinden birçoğuyla yakın ilişkisi oldu. Murphy, Stalin'in yaşamını, onun büyük ölçüde sorumlu olduğu Sovyetler Birliği'ndeki devrimci gelişmelere bağlı olarak inceledi. Dolayısıyla, bu eserde sunulan portre, gerek Stalin'in devrim içindeki rolünün, gerek devrimin gelişme sürecinin okurların gözünde açıklık kazanmasını sağlayacaktır.

Devamı...

Bunları biliyor musunuz?

Sosyalizm

Tarihte bugün

Olaylar
 • 1937 - Tunceli bölgesinde 21 Mart gecesi başlayan ayaklanma bastırıldı. Dört yıl için çıkarılan Tunceli'nin İdaresi Hakkında Kanun, çeşitli eklerle 1947'ye kadar sürdü.
 • 1938 - Chester Carlson fotokopiyi icat etti.
 • 1947 - ABD yardımının ilk partisi İskenderun Limanı'na geldi. İlk malzemelerle İstanbul-Ankara karayolunun yapımına başlanacağı açıklandı.
 • 1953 - Laos, Fransa'dan bağımsızlığını ilan etti.
 • 1957 - ABD Vietnam'da ilk kayıplarını verdi.
 • 1962 - ABD Başkanı John F. Kennedy, Küba'da Sovyet füzeleri olduğunu açıkladı. Amerikan donanması Küba'yı ablukaya aldı. Füze krizi dünyayı nükleer savaş tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.
Jean Paul Sartre
 • 1964 - Jean Paul Sartre Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı ama ödülü geri çevirdi.
 • 1980 - Yönetmen Ömer Kavur'un filmi Yusuf ile Kenan Milano'da altın madalya aldı.
 • 1983 - Batı Almanya ve Fransa'da 1 milyon 500 bin kişi nükleer karşıtı protesto gösterisi yaptı.

Doğumlar

 • 1811 - Franz Liszt, Macar besteci (ö. 1886)
 • 1943 - Catherine Deneuve, Fransız sinema oyuncusu

Ölümler

 • 1906 - Paul Cezanne, Fransız ressam (d. 1839)
 • 2003 - Derya Arbaş, Türk oyuncu (d. 1968)

Geliştirilmesi Gereken Konular


"https://www.wikisosyalizm.org/index.php?title=Ana_Sayfa&oldid=38413" adresinden alındı.