Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Ana Sayfa

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
VikiSosyalizm'e hoşgeldiniz,
VikiSosyalizm Türkçe'de 2.856 madde bulunmaktadır.

Haftanın Seçkin Maddesi

Tariş direnişi'nden bir görüntü

Tariş Direnişi Tariş Direnişi, 12 Eylül Darbesi’nden hemen önce gerçekleşen büyük işçi direnişidir. Direniş, çevresindeki diğer fabrikaları ve işçi mahallelerini de etkisi altına alarak son derece etkili olmuştur.

1979’daki seçimlerde CHP’nin hükümetten düşmesiyle, Demirel’in başkanlığında yeniden Milliyetçi Cephe (MC) hükümeti kurulmuş, MHP bir kez daha iktidarın küçük ortağı olarak koalisyondaki yerini almıştı. Bu tarihten itibaren burjuvazi, güçlendirdiği bu hareketi, işçi hareketinin önünü kesmek yönünde seferber etti. Bu doğrultuda devlete bağlı kurum ve işletmelerde milliyetçi kadrolaşmaya ağırlık verdi. Burjuvazinin bu saldırılarının ilk ayaklarından biri Tariş'tir. Burjuva devlet, işçilerinin sendikal ve siyasal örgütlülük düzeyleri nedeniyle öncelik verdiği TARİŞ’e bağlı işletmeleri milliyetçi kadrolarla doldurma planını, fabrikanın yönetimine atadığı yeni genel müdürle uygulamaya koydu. Devamı...

Haftanın Kitabı

Ekim Dersleri kitabının kapağı

Troçki - Ekim Dersleri

Troçki'nin 15 Eylül 1924'de yayınladığı kitaptır. Bu kitap daha sonra Türkiye'de sürgündeyken kaleme alacağı Rus Devrimi Tarihi kitabı kadar kapsamlı bir eser olmamasına rağmen, kitabın ağırlık noktasını parti önderliğinin devrimci durumdaki taktikleri kitleleri nasıl devrime sürükleyeceği konusundaki tartışmalar teşkil etmektedir. Troçki burada, 1917 Ekim Devrimi sırasında Bolşevik parti içindeki sağ kanadın hatalarını ele alarak 1923 Alman Devrimin'deki hatalarla benzerlik kurmaktadır.

Devamı

Bunları biliyor musunuz?

Sosyalizm

Tarihte bugün

Olaylar
 • 1882 - İstanbul Beyazıt Kütüphanesi kuruldu.
Türkiye ve Nazi Almanyası arasındaki Dostluk Paktı imzalanırken, 18 Haziran 1941
 • 1940 - II. Dünya Savaşı içinde 129 İngiliz bombardıman uçağı Berlin'deki endüstriyel hedefleri bombaladı, ama sis sebebiyle bombaların 6'sı dışında hepsi boşa gitti.
 • 1956 - Türk Dil Kurumu En İyi Yapıt Ödülünü, Ali adlı romanıyla Orhan Hançerlioğlu kazandı.
 • 1971 - İngiltere 90 Sovyetler Birliği diplomatını casusluk yaptıkları gerekçesiyle sınır dışı etti.
 • 1980 - İran - Irak Savaşı başladı.
 • 1981 - Ermeni örgüt üyeleri Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğu'nu bastılar; güvenlik görevlisi Cemal Özen öldü, Başkonsolos Kaya İnal yaralandı.
 • 1983 - Milli Güvenlik Konseyi kamu çalışanları için emeklilik yaşını kadınlarda 45'e, erkeklerde 50'ye yükselten düzenlemeyi yasalaştırdı.
 • 1987 - Süleyman Demirel, DYP Olağanüstü Kongresinde oy birliğiyle genel başkan seçildi. Demirel, 12 Eylül askeri darbesi sonrası, siyasete resmen döndü.
 • 1996 - Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde12 siyasi mahkum dövülerek öldürüldü.

Doğumlar

 • 1884 - Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, İzmir'de dünyaya geldi.

Ölümler

 • 1996 - Zeki Müren, Klasik Türk müziği şarkıcısı, bestecisi, söz yazarı ve oyuncu (d. 1931)

Geliştirilmesi Gereken Konular


"https://www.wikisosyalizm.org/index.php?title=Ana_Sayfa&oldid=35981" adresinden alındı.