Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyeti

VikiSosyalizm sitesinden
(Arnavutluk sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Ambox rewrite orange.svg.png Bu madde bir taslaktır.
Maddenin içeriğini geliştirerek VikiSosyalizm'e katkıda bulunabilirsiniz.

Katkıda bulunmak için sayfanın üstünde yer alan Değiştir sekmesine tıklayınız.Nuvola apps important yellow.svg.png
Dikkat! Bu maddede ciddi "kaynak eksikliği" olduğu gözlenmektedir. Olguların gerçekliğinin tartışılabilmesi için söz konusu olaylara ait kaynak gösterilmesi gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için Nasıl yazı yazılır ve Bilimsel yazı kuralları sayfalarına göz atabilirsiniz.


Ülkeden görüntüler

Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyeti (Arnavutça: Republika Popullore Socialiste e Shqipërisë), Arnavutluk'un sosyalist devlet yönetimi dönemdeki 1946-1992 yılları arasında resmî adı idi. Devletin adı önceden 1946-1976 arasında "Arnavutluk Halk Cumhuriyeti" idi; fakat Stalin'in ölümü sonrası oluşan destalinizasyon politikalarının doruk noktalarına ulaşması ve uluslararası politik uyuşmazlıkların etkisiyle (örneğin Çin-Sovyet ayrılığı) ismin önüne "Sosyalist" kelimesini eklenmiştir. [kaynak belirtilmeli]

Hakkında

II. Dünya Savaşı'ndan sonra Arnavutluk'ta İtalya Krallığı ve Nazi Almanyası işgalinden kurtulduğunda, Enver Hoca önderliğinde özel mülkiyetin kaldırıldığı, işçi sınıfının iktidara geldiği ve proletarya diktatörlüğü kapsamında sosyalist bir yönetim kuruldu. Arnavutluk'un başlangıçta Sovyetler Birliği ve diğer Doğu Bloğu ülkeleri ile yakın ilişkileri bulunmaktaydı. Ancak destalinizasyon'dan (1956) sonra revizyonizmle suçladığı Sovyetler Birliği ile görüş ayrılığı yaşadı ve Çin Halk Cumhuriyeti ile ittifak kurdu. İktidarda olan Arnavutluk Emek Partisi, Stalin sonrası durumu eleştirerek, kendisini teorik anlamda Marksizm-Leninizme sadık kaldığını duyurdu. 1968 yılında Arnavutluk Varşova Paktı'ndan ayrıldı. 1976 yılında Mao'nun ölümünden sonra, Arnavutluk kendisini diğer devletlerden izole etmeye başladı. 1985 yılında Enver Hoca'nın ölümünden sonra yönetimdeki Marksist-Leninist ilkeler çözülmeye başladı. 1991 yılında serbest piyasa ekonomisine geçildi.

Ayrıca Bakınız