Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Aydın Çubukçu

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Aydın Çubukçu

Aydın Çubukçu, (d. 1947 - Sivas) siyasi aktivist, yazar, devrimci.

Hayat TV'de yayınlanan, Aydın Çubukçu'nun konuk olduğu ve Ekim Devrimi hakkında konuştuğu adlı program

Yaşamı

1947 yılında Sivas'da doğdu. İlkokulu Deniz Gezmiş ile aynı sınıfta Sivas Selçuk İlkokulunda okudu. 1968'de Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde öğrenciydi. Türkiye'deki 68 kuşağı içerisinde yer aldı. Devrimci Gençlik Federasyonu'nun genel yönetim kurulu üyeliği yaptı. O zamanlar "Basın yayın komünü" olarak anılan devrimci grup adına Temmuz 1971 yılında İzmir'den Denizli'ye para taşıyan Ziraat Bankası aracındaki dört milyon lirayı arkadaşlarıyla beraber soydu. [1] Oradaydım (Sonradadan ODA TV'de Hikmet Çiçek ve Yaşar Ayaşlı tarafından tekzip edilen) belgeselinde olayı şöyle anlatmaktadır:

"Aslında bu bir şans oldu çünkü Dev-Genç içerisindeki arkadaşlarımızdan birisi, hukuk fakültesi öğrencisi Kadir Kaymaz olayların yoğun olduğu bir dönemde babası tarafından okuldan alındı ve Denizli Ziraat Bankası'na memur olarak yerleştirildi. Biz Kadir'den umudu kesmiştik, artık babası aldı götürdü çocucuğu devrimciliğe devam etmez artık diye düşünüyorduk ve bir yandan da böyle bir arayış içindeydik. Bir gün Kadir Denizli'den çıktı geldi... Her ay İzmir'den Denizli'ye para aktaran bir araçta görevliyim dedi. Eee ? Bunu alalım dedi.....Ben, Hikmet Çiçek, Ertan Gülçiner ve Kadir Kaymaz bu işi dördümüz yapabileceğimize karar verdik ve işe giriştik..."

Mart 1972 yılında tutuklandı Şirinyer Askeri Cezaevi'ne gönderildi [2], idama mahkûm edildi. Üç yıl boyunca Şirinyer'de kaldıktan sonra Mamak Askeri Cezaevi'ne gönderildi. 1974 yılındaki aftan yararlanamadı, 19 yıl hapiste kaldı ve 1991 yılında tahliye olduğunda en uzun süre hapiste kalan siyasi mahkûm ünvanına sahip oldu. [3]

Şu anda Evrensel gazetesi ve Evrensel Kültür Dergisi'nde işçi sınıfı mücadelesi hakkında çeşitli yazılar yazmakta ve Hayat TV'de çeşitli programlar yapmaktadır. Çubukçu, aynı zamanda Halkların Demokratik Partisi Ankara milletvekili adayıdır.

Ayrıca Bakınız

Ayrıca Bakınız

Kaynakça