Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu

VikiSosyalizm sitesinden
(Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun logosu

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, 1967 yılında Türk-İş'ten ayrılarak bir araya gelen bazı sendikaların, bir çatı altında toplanarak, 13 Şubat tarihinde kuruluşunu ilan ettikleri bir sendikalar konfederasyonudur.

Kısa adı DİSK olan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, daha çok "Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu" olarak anılır. DİSK'in kurucularından olan ilk genel başkanı Kemal Türkler, 22 Temmuz 1980 günü evinin önünde yapılan faşist bir saldırı sonucunda yaşamını yitirmiştir. Sendikacılık tarihinde DİSK, pek çok eylemiyle devrimci mücadele içinde yer almıştır. 1970 yılında hükümet tarafından çıkarılmak istenen bir yasa ile TÜrk-İş'ten DİSK'e işçi (üye) akışının önlenmek istenmesi üzerine, 15-16 Haziran tarihlerinde DİSK önderliğinde 100.000'e yakın işçi ve emekçinin katıldığı büyük İstanbul yürüyüş ve mitingleri kanlı bitmiş, polisin saldırılarıyla Mutlu Akü Fabrikası işçisi Yaşar Yıldırım, Vinleks işçisi Mustafa Bayram, Cevizli Tekel Fabrikası işçisi Mehmet Gıdak, esnaf Doğukan Dere, Lastik-İş sendikası üyesi işçi Hüseyin Çapkan, Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Necmettin Giritlioğlu yaşamlarını yitirmişlerdir.

Yine DİSK'e bağlı Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Kenan Budak, 25 Temmuz 1981 tarihinde İstanbul'un Yedikule semtinde polisler tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetmiştir.

Zaman zaman yönetimiyle devrimci mücadelenin dışına düşen DİSK Genel Başkanlığı günümüzde Kani Beko tarafından yürütülmektedir.[1]

Genel başkanlar

Üye sendikalar

Kaynak

Dış bağlantılar