Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Ercan Yurtbilir

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Nuvola apps important yellow.svg.png
Dikkat! Bu maddenin özgün bilimsel teknikler kullanma yerine, belirli bir internet kaynağından, kopyala - yapıştır şeklinde alındığı gözlenmektedir.

Belki maddeyi kendi sözcüklerinizle tekrar yazmak istersiniz. Daha fazla bilgi için Nasıl yazı yazılır ve Bilimsel yazı kuralları sayfalarına göz atabilirsiniz.

Ercan Yurtbilir

Ercan Yurtbilir, (d. 1961 - ö. 06 Haziran 1981) MLSPB militanı.

Yaşamı

Yurtbilir, 1961 yılında küçük esnaf bir ailenin çocuğu olarak İstanbul Kocamustapaşa'da doğdu.

Devrimci mücadeleye Şehremini lisesinde okuduğu yıllarda genç bir MLSPB sempatizanı olarak katıldı. MLSPB'nin bölgedeki , okuldaki çalışmalarının içinde bulundu. Kocamustafapaşa'nın yanı sıra Kanarya semtinde, Atatürk öğrenci sitesinde mücadelenin içinde yer aldı.

Ercan Yurtbilir, 1977 yılı sonlarında çalıştığı birimdeki arkadaşlarıyla bir banka soyma eyleminde yer aldığı için gözaltına alındı. Eylemin ardından polisle çıkan silahlı çatışma sırasında ele geçirilen Ercan, tutuklanarak cezaevine konuldu. İlk olarak yattığı Sağmalcılar cezaevinde iki isyan eylemine katıldı. İsyanın ardından Samsun cezaevine sürgün edildi. Ordan da çeşitli cezaevi eylemleri nedeniyle Adapazarı cezaevine sürgün edildi. En son yattığı Niğde cezaevinden 1979 yılı başlarında firar etti. Ercan örgüt tarafından Gaziosmanpaşa, Alibeyköy, Topkapı, Pazariçi vb. semtlerinde faaliyet gösteren bir birim içinde görevlendirildi.

Yurtbilir yoldaşlarıyla birlikte Maltepe'de örgüte ait hücre evinde barınıyordu. Şemsi Özkan'ın polisle işbirliği yaparak barındıkları evi polise bildirmesi üzerine 5 Haziran'ı 6 Hazirana bağlayan gece evde çembere alındı. Polisin 'Teslim olun' anonsuna silahı ile karşılık verdi. Yoldaşlarıyla MLSPB'nin sloganlarını ve marşlarını okudu. Ercan, 6 Haziran'ın şafak atışına yakın, yoldaşı Doğan Özzümrüt ile birlikte katledildi. [1]

Kaynakça

Ayrıca bakınız