Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Ernest Jones

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ernest Jones

Ernest Charles Jones (1819-1869) Çartist hareketin önde gelen kişilerinden olan şair, gazeteci ve devrimci.

Hakkında

Ernest Jones 1819’da doğdu. Aristokrat bir ailenin çocuğu olan Jones’in babası Wellington’un İspanya seferi sırasında yakalanarak son Hannover Kralı olan Cumberland Dükü’nün emrine girmiş bir albaydı. İsim babalığını Dük’ün yaptığı Jones, oldukça tutucu bir ortam içinde büyüdü, Lüneburg’ta St. Michael soyulular kolejinde eğitim gördü, 18 yaşına geldikten sonra doğduğu Almanya’yı terk ederek ülkesine, İngiltere’ye geldi. Hukuk öğrenimini görerek, avukat olan Jones, Derby Dükü nün kızıyla evlenerek refah ve güce ulaştı.

1846’da Northern Star (Kuzey Yıldızı) adlı Çartist gazetede yazılar yazmaya başladı. Bu dönemde Feargus O’Connor ile birlikte hareketin popüler kişileri arasında sayılmaya başlandı. 1848’de çok sayıda Çartist ile birlikte tutuklandı. İki buçuk yıl boyunca bir hücrede tecrit edilmiş bir durumda yaşadı. Kaldığı yerde masa ve sandalye yoktu, dokuz ay boyunca kitap, kalem, mürekkep vb. den yoksun kaldı. Bir tek kelime konuşmasına, gülümsemesine dahi izin verilmedi, birçok kez karanlık bir hücrede üç gün yalnız ekmek ve su verilerek cezalandırıldı. Bu acımasız koşullarda kendisiyle birlikte hapse giren Çartistlerden ikisi hayatını kaybetti.

1852’de People’s Paper (Halkın Gazetesi) gazetesini yayımlamaya başladı. Karl Marx da bu gazetede yazıyor ve Jones’u destekiyordu. Çartist hareketin geriye çekildiği yıllarda dahi mücadeleyi bırakmayan Jones öldüğü güne kadar işçi sınıfının örgütlenmesi için çaba sarfetti. Ocak 1869’da 50. doğum yıldönümünde Manchester’de öldü. Öldüğü zaman Marx, Engels’e "En eski dostlarımdan birini kaybettiğim için üzgünüm" yazmıştır. [kaynak belirtilmeli] Yapılan cenaze törenine binlerce kişi katıldı.

Ernest Jones yetenekli bir şair, iyi bir gazeteci ve kitleler önünde çok iyi konuşan bir hatipti. Özellikle işçi mitinglerinde yapmış olduğu konuşmalar ve okuduğu şiirlerle işçilerin çoşturmasını bilirdi. Bu yanıyla İngiliz işçilerinin sevgisini kazanan Jones’un yazmış olduğu Çartist şarkı ve sözleri Herwegh ve Freiligrath’ın mısraları gibi dilden dile dolaştı. 1854’te Manchester’de Çartistlerin, sendika üyelerinin, kooperatif mensuplarının ve diğer çalışanların bir araya gelerek oluşturduğu Emek Parlamentosu’nu kuran ve bunun işçilerin partisi yerine geçecek alternatif bir organ olduğunu öne süren Jones’un bu girişimi ütopyadan öteye geçmedi. [1]

Jones, Marx ve Engels ile kişisel olarak tanışmaktaydı. [2]

Kaynakça

  1. Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi, I. Enternasyonal
  2. 1852-1867 yılları arasında Jones-Engels arasında yazılan 8 mektup bulunmaktadır.