Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Ertan Saruhan

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Erhan Saruhan

Ertan Saruhan, Karadeniz Bölgesi’nde devrimci mücadele veren yerel marksist önder.

1960’ların ikinci yarısında bölgede devrimci düşünceleri yaygınlaştırmak için bir çok yerel gazete yayınlanmış, bunlardan biri de Fatsa’da Ertan Saruhan’ın öncülüğünde yayınlanmıştır (Köylü Gazetesi).

Mahir Çayan ve arkadaşlarının Karadeniz Bölgesi’ne yönelik iradi örgütlenme faaliyetlerinde de Ertan Saruhan önemli bir bağlantı noktasını oluşturmuştur. Karadeniz Bölgesi’nin çeşitli il ve ilçelerindeki mücadeleleri organize etmiştir. Fındık ve tütün mitinglerinin örgütlenmesinden gerillanın lojistik hazırlıklarına kadar bir çok faaliyetin içinde bulunmuştur. Defalarca Mahir Çayan ile doğrudan görüşmüş, ayrışmalarda onun yanında tavır almıştır.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamlarını durdurmak için üç İngiliz ajanını kaçıran 8 THKP-C kadro ve savaşçısı ile THKO'nun iki kadrosu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere köyünde, kuşatıldıkları köy evinde öldürülmüşlerdir. Ertan Seruhan da onlardan biridir [1].

Ayrıca Bakınız

  • Deniz Gezmiş, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu'nun kurucusu, 25 yaşında iki dava arkadaşı ile birlikte idam edilen devrimci.
  • Harun Karadeniz, İTÜ Öğrenci Birliği başkanlığı, 1960'lı yılların devrimci gençlik hareketlerinin liderlerinden.
  • Sinan Cemgil, 1960'lı yılların devrimci gençlik hareketlerinin öncülerinden biridir.
  • Cihan Alptekin, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu, Devrimci Gençlik (Dev-Genç) ve Devrimci Liseliler (Dev-Lis) kurucu önderlerinden.

Kaynakça

1. http://www.ozgurluk.info/sehitlerimiz/sehitler-html/Ertan%20Saruhan-ozgecmis.htm