Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Ertuğrul Kürkçü

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Nuvola apps important yellow.svg.png
Dikkat! Bu maddenin özgün bilimsel teknikler kullanma yerine, belirli bir internet kaynağından, kopyala - yapıştır şeklinde alındığı gözlenmektedir.

Belki maddeyi kendi sözcüklerinizle tekrar yazmak istersiniz. Daha fazla bilgi için Nasıl yazı yazılır ve Bilimsel yazı kuralları sayfalarına göz atabilirsiniz.

Ertuğrul Kürkçü
Halkların Demokratik Partisi Onursal Başkanı
Görevde
Makama geliş
22 Haziran 2014-
Türkiye Büyük Millet Meclisi
24. dönem milletvekili
Seçim Bölgesi 2011 Türkiye genel seçimleri-2011 – Mersin
HDK Eşsözcülüğü
Görevde
Makama geliş
16 Ekim 2011
Halkların Demokratik Partisi Eş Başkanı
Görev süresi
27 Ekim 2013 – 22 Haziran 2014
DEV–GENÇ Genel Başkanı
Görev süresi
18 Ekim 1970 – Bilinmiyor
Kişi bilgileri
Doğum 5 Mayıs 1948 (1948-05-05) (70 yaşında)
Bursa, Türkiye
Partisi HDP
Mesleği Aktivist, Yayıncı, Yazar, Milletvekili

Ertuğrul Kürkçü, (d. 5 Mayıs 1948, Bursa) sosyalist aktivist, yayıncı ve yazar. Mersin milletvekili, Halkların Demokratik Partisi Onursal Başkanı.

Yaşamı

68 kuşağının önemli isimlerinden olan Kürkçü, 18 Ekim 1970'de Türkiye Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu (Den–Genç) Genel Başkanlığı'na seçildi.

Mahir Çayan ve arkadaşlarının öldürüldüğü Kızıldere olayından sağ kurtulan tek kişi oldu. Sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı, ölüm cezasına mahkûm edildi, 1974'te çıkarılan genel Af Yasası ile cezası 30 yıla çevrildi; 14 yılını ceza evinde geçirdi. 1986'da yapılan infaz yasası değişikliğiyle serbest bırakıldı. Cezaevinde iken Karl Marx'ın Biyografisini Türkçeye çevirdi. Serbest bırakıldıktan sonra, İletişim Yayınları için tasarladığı "Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi"'nin yayın yönetmenliğini yaptı.

Siyasi etkinliğini Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nde (ÖDP) sürdürdü. ÖDP'nin kurucuları ve Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu üyeleri arasında yer aldı. ÖDP'deki ayrışmaların ardından oluşumuna katıldığı Sosyalist Emek Hareketi Parti Girişimi'nin (SEH) Sosyalist Cumhuriyet Kolektifi (SCK) ve Sosyalist Demokrasi Kolektifi'yle (SDK) birlikte 27-28 Mart 2010'da gerçekleştirdiği konferansta oluşturulan "Sosyalist Gelecek Parti Hareketi"(SGPH)'nin eş-sözcüsüydü. Kürkçü, Sosyalist Gelecek Parti Hareketi (SGPH), Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP), Sosyalist Parti ve Sosyalist Birlik Hareketi'nin, bağımsız sosyalistlerle birlikte 2013'te oluşturdukları Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi'nin fahri üyesidir.

Ertuğrul Kürkçü 12 Haziran 2011 milletvekili genel seçimlerinde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile 13 sosyalist parti ve hareketin oluşturduğu Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu tarafından Mersin'den bağımsız aday gösterildi. Geçerli oyların yaklaşık % 9,70'ini aldı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne 24. Dönem Mersin Milletvekili olarak girmeye hak kazandı.

Kürkçü'nün büyük babası Kadri Ahmet Kürkçü de Türkiye Büyük Millet Meclisi (1. Dönem) Diyarbakır ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (2. Dönem) Siverek milletvekillerindendir. [1]

Ertuğrul Kürkçü Ekim 2013'e değin TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile, komisyonun Cezaevleri, Şiddetten Kaynaklanan Yaşam Hakkı İhlalleri, Kadına Karşı Şiddet ve Roboski Katliamı'nı inceleyen alt komisyonlarında ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk delegasyonu ve AKPM Birleşik Sol Grubu içinde BDP-Blok Grubunun tek üyesiydi.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu'nun bir toplumsal ve demokratik mücadele birliğine dönüşmesi ve seçimlerde birliği bir ortak partiyle temsil etmesini amaçlayan Halkların Demokratik Kongresi'nin (HDK) 15-16 Ekim 2011'de Ankara'da Türkiye'nin 21 bölgesinden gelen 1000'i aşkın delegeyle düzenlediği kongrenin açılış konuşmasını yapan Kürkçü, Halkların Demokratik Kongresi'nin Genel Meclis Divan üyeliğine ve dönem sözcülüğüne getirildi.

Kürkçü, Ekim 2013'te diğer üç BDP-Blok İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel ile birlikte Halkların Demokratik Kongresi'nin mücadelesini politik alana taşımak üzere kurulan Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) katılmak için BDP'den istifa etti. Kürkçü'nün TBMM komisyonlarıyla AKPM'deki görevleri de TBMM içtüzüğüne göre HDP'nin bir grup oluşturacak sayıda milletvekili bulunmadığı için sona erdi. Ertuğrul Kürkçü 27 Ekim 2013'te toplanan 1. Olağanüstü Kongre'de Sebahat Tuncel ile Birlikte HDP eşbaşkanlığına seçildi. Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel eşbaşkanlık görevlerini 22 Haziran 2014'te toplanan HDP 2. Olağanüstü Kongresi'nde Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'a devrettiler; Kürkçü HDP Tüzüğü'ne eklenen bir madde ile HDP'nin "Onursal Genel Başkanlığı"na getirildi; Kürkçü bu sıfatla HDP Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulları'nın daimi üyesi oldu. Kürkçü 6 Temmuz 2014'teki HDK Genel Meclisi toplantısı kararıyla Tuncel ile birlikte HDK eşsözcülüğü görevini de sürdürüyor.

Kürkçü, milletvekili adayı olduktan sonra, koordinatörlüğünü yaptığı ve gazeteci-yazar olarak çalıştığı "bianet.org" haber sitesini de kapsayan BİA (Bağımsız İletişim Ağı) projesindeki [2] görevlerinden ayrıldı.

Kürkçü 2002 - 2007 arasında siyaset ve kültür dergisi Siyasi Gazete'yi çıkardı. Siyasi Gazete'nin "eki" Sosyalist Emek'in ardından Eylül 2009-Ağustos 2011 arasında yayınlanan Sosyalist Gelecek Parti Hareketi'nin yayını Ekmek & Özgürlük'ün de editörüydü. Halen Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi'nin (SYKP) yayın organı Siyaset Gazetesi'nde ve günlük Özgür Gündem gazetesinde yazmaktadır.

Ertuğrul Kürkçü'nün Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi için yazdığı imzalı makaleleri bir araya getiren kitabı "İsyanın İzinde" Kasım 2013'te Dipnot yayınevince yayınlandı. Kürkçü'yle cezaevinden çıktıktan sonra yapılan söyleşilerden bölümleri bir araya getiren "Pratiğin Aklı Teorinin Heyecanı" başlıklı derleme de Mayıs 2014'te aynı yayınevinden çıktı.

Kürkçü İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yayımladığı "Savaş ve İnsan: Türkiye'de Silah Transferleri ve Savaş Yasaları İhlalleri" adlı kitabı Türkçeye çevirdiği için 14 Mart 1997'de ertelemeli 10 ay hapis cezasına mahkûm edildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kürkçü'nün açtığı davada Türkiye'nin 2 bin 500 Euro ödemesine karar verdi.[3]

Kaynakça

  1. http://www.bilinmeyendiyarbekir.com/cumhuriyet.html
  2. Bianet künyesi, URL erişim tarihi: 24 Mart 2008.
  3. AİHM'den Türkiye'ye 159 cezası, Yeni Asya, 29 Temmuz 2004, URL erişim tarihi: 24 Mart 2008.

Dış bağlantılar