Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Evrensel (gazete)

VikiSosyalizm sitesinden
(Evrensel sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Evrensel gazetesi logosu
Evrensel Gazetesi tanıtım videosu - Emeğin Sesi Gerçeğin Habercisi

Evrensel, Türkiye'de yayımlanan günlük siyasî gazetedir. Ülke sorunlarına sosyalist bir bakış açısı ile yorum getiren gazete, egemen sınıf olarak tanımladığı zümrenin yüksek tirajlı diğer günlük gazetelerinden farklı olarak işçi-sendika sorunları gibi konulara ağırlık vermektedir.

17 Eylül 2014 tarihinde Evrensel gazetesinin Genç Hayat ekinde Evrensel Gazetesinin VikiSosyalizm Röportajı yer almıştır.

İlkeleri

Evrensel gazetesi, kendisini burjuva gazetelerinden ayırarak "İşçinin, köylünün, emeğin ve tüm ezilenlerin gazetesi" olduğunu söylemektedir. [1] Dünyadaki sorunların ancak işçi sınıfının birliği ile çözülebileceğini, üreten sınıfın emek gücünü kullanarak tüm baskı mekanizmalarını bozma yoluyla dünyaya barış getirebileceğini savunan Marksist-Leninist görüşlere sahiptir.

Gazete, Türkiye'ki Kürt sorununa "ulusların kendi kaderini tayin hakkı" (Self determinasyon) açısından bakmakta, ulusal mücadelenin sınıf mücadelesi ile paralel bir şekilde bulunması gerektiğine ve bunun da bir demokrasi mücadelesi olduğunu vurgulamaktadır. [2]

Gözaltında ölümü sonrasında, büyük bir tartışmanın odağında yer alan gazeteci Metin Göktepe de bu yayın organında muhabir olarak çalışmıştır. Gazetecinin ölümünü konu alan Ferhat Tunç'un "Metin'e Ağıt" adlı eseri bulunmaktadır. [3]

Günlük ortalama 11 bin civarı satış gerçekleştiren gazete, [4] her ay kitap eki, 15 günde bir gençlik ve kent ekleri, her cumartesi kadınlara özel Ekmek ve Gül, her pazar da pazar eki vermektedir.

Gençlik eki Genç Hayat 2 haftada bir Çarşamba günleri verilmektedir. Gazetenin Avrupa baskısı abonelik yoluyla dağıtılmaktadır.

Ayrıca Bakınız

Kaynaklar

Dış bağlantılar