Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Evrensel Basım Yayın

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Evrensel Basım Yayın logosu
Evrensel Basım Yayın'ın çıkardığı Evrensel Kültür, Tiroj ve Özgürlük Dünyası dergileri

Evrensel Basım Yayın, 1988 yılında kurulan merkezi Tarlabaşı Beyoğlu, İstanbul'da olan yayınevi.

Yayınevi; Türkçe-Kürtçe yayınlanan kültür, sanat, edebiyat dergileri Evrensel Kültür, Tiroj ve aylık sosyalist teori ve politika dergisi Özgürlük Dünyası dergilerini çıkarmaktadır.

Hakkında

Evrensel Basım Yayın, kuruluşunu şu cümlelerle anlatmaktadır; [1]

"Evrensel Basım Yayın, 1988 yılında, büyük bir Think tank mekanı olarak görülebilecek, fikri hayatın dinamiklerinin orada geliştiği, kamuoyunun oradan şekillendirildiği, basının ve yayıncıların geleneksel mekanı Babı Ali'de doğdu. Aslında o zamanlar, bugünkü kadar büyük sermayelere dayanmayan Babı Ali basını ve yayıncılığı, basın sermayesinin tekel ve banka sermayesiyle birleşmesinden sonraki tarihsel miadını yavaş yavaş doldurmak üzereydi. Sonraki on yıl içinde, isminde büyülü bir hale bulunduran Babı Ali, nüfuzunu ve etkisini İkitelli plazalarının renksizliğine devretmek zorunda kalacaktı. Evrensel Basım Yayın böyle bir değişim sürecinin eşiğinde Cağaloğlu'nda Valilik binasının karşısındaki Ankara İşhanı'nın, kiralık küçücük bir odasında yayın hayatına katıldı. Aslında bu değişim sadece sermaye ilişkilerinde olmamıştı, aynı zamanda Türkiye bir başka açıdan da yeni bir değişim sürecine girmişti. Ve yayınevimizin varlık nedenini bu süreç belirliyordu."
"Toplam nüfusun önemli bir yüzdesini, dolayısıyla da kitap okurlarının önemli bir bölümünü oluşturan genç nüfus, bir zamanlar her gece televizyondaki haber bültenlerinde bir tezgahın üzerine sıra sıra konulmuş kitapların, "ele geçirilen" silahların yanında sergilenmesine; kitabın bir suç unsuru olduğunun bilinçaltına yerleştirilmeye çalışılmasına ancak bir kara ütopya romanında ya da filminde rastlanabileceğini düşünebilir. Fakat 12 Eylül 1980 askeri darbesi bu görüntüleri olağan günlük olaylar arasına sokmuştu. Gece yarısı evleri basılan öğrenciler, sendikacılar, aydınlar, devrimciler, kitle örgütü üye ve yöneticileri gözaltına alınırlarken evlerinde bulunan basılı her türlü malzeme de "delil" olarak toplanıyordu. Gabriel Garcia Marquez'in Kırmızı Pazartesi'si bile ismi yüzünden talihsizlik kurbanı olabiliyordu. Darbe koşullarında milyonlarca insan gözaltına alındı; milyonlarca kitap da o zamanki 1. Şube'nin sonra da (Terörle Mücadele Şubesi'nin) depolarını doldurdu. Otobüslerde, yollarda, kampüslerde, üniversite girişlerinde vs. yapılan aramalar sırasında üzerinde "istenmeyen" kitap çıkanlar ise o kitap yüzünden soruşturmalara uğrayabildi, fişlendi."

Yayınevi, 600. kitap olarak 7 dilde basılmış cep boyunda Marx ve Engels'in ünlü Komünist Manifesto eserini basmıştır. [2]

Yayınevinin çıkardığı kitaplar

Evrensel Basım Yayın'ın çıkardığı tüm kitaplar, kendi basımları olan yayın kataloğundan ulaşılabilmektedir.

Basında Evrensel Basım Yayın

Basında yer alan haberler web sitesinde yayınlanan bültenden erişilebilmektedir.

Dış bağlantılar

Kaynakça