Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Filistin

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Filistin haritası
Filistin'in bayrağı
Dünya haritasındaki yeri.

Filistin, Ortadoğu'da kurulu bir Arap devletidir. Yüzölçümü toplam 6220 km2, başkenti Kudüs olup devlet başkanı Mahmut Abbas'tır. 2014 yılı tahmini nüfusu yaklaşık 4.550.000 civarındadır.

Tarihi

15 Kasım 1988 tarihinde Cezayir'de bağımsızlığını duyuran Filistin'in kuruluş öyküsü, 1948 yılına dayanır. 1929 - 1936 yılları arasında, İngiltere'nin işgali altındaki Filistin topraklarına yaklaşık 83000 yahudinin göç etmesi ve bölgede yaşayan Arap'ların buna isyan etmesi sonucu, iki toplum arasında gerginlik başlamıştır. 1936'ya kadar Gazze şeridindeki Yahudi sayısı 400.000'e yaklaşır. İlk çatışmalar 1929 yılında başlar. 1936'ya gelindiğinde söz konusu topraklarda iki tarafın düşmanlığı bölgeyi kaplamıştır.

1948 yılında İsrail devleti kurulur. Yahudilerin devlet destekli "İrgun" ve "Lehi" adlı siyonist örgütleri kanlı saldırılarla Birleşmiş Milletler'in Filistinlilere tahsis ettiği toprakları işgal edilmesine öncülük yaparlar. İsrail devletinin kuruluşunun duyurulmasından bir gün sonra, Ürdün, Mısır, Lübnan, Irak ve Suriye orduları, İsrail'e saldırırlarsa da, başarılı olamazlar. Ateşkes ilan edildiğinde bölgedeki toprakların Gazze ve Batı Şeria dışında kalan büyük bir çoğunluğu İsrail denetimine geçmiştir.

1964 yılında Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) kurulur. Yaser Arafat önderliğindeki FKÖ'den ayrıca, yine Yaser Arafat'ın kontrolündeki tam bağımsız El Fetih örgütü, yahudilere büyük kayıplar verdiren eylemlere girişirler. Gelişen bu durumun ardından, 5 Haziran 1967'de Altı Gün Savaşları başlar. Sina yarımadası, Gazze şeridi, Golan Tepeleri, Doğu Kudüs ve Batı Şeria tamamen İsrail işgali altına girer. 1973 yılında bölgede Yom Kippur Savaşı patlak verir. Mısır ve Suriye ittifakına karşı İsrail'in yer aldığı bu savaş yaklaşık üç hafta sürer.

1979 yılına kadar bölgede süren gerginlik; kendini küçük savaşlar ve çatışmalar halinde gösterir. 1982 yılında yönetimi ırkçı - sağcı bir hükümet olan İsrail, Lübnan'ı işgal eder ve 16 Eylül'den 18 Eylül'e kadar, İsrail'le destek veren Hristiyan Falanjistler, Sabra ve Şatilla kamplarında yüzlerce Filistinliyi öldürerek, Ortadoğu'nun en kanlı katliamlarından birini gerçekleştirir.

1987 - 1993 yılları arasında İntifada denilen kitlesel ayaklanma olur. Bu süreçte de birçok asker ve sivil Filistinli yaşamını yitirir. Bu tarihten sonra Filistin devletinin ilanına karşın, günümüze kadar iki toplum arasında savaşlar sürmektedir.[1]

Yasal statü

29 Kasım 2012 tarihli Birleşmiş Milletler'in ilgili oturumunda, Filistin'in Birleşmiş Milletler'deki "gözlemci kuruluş" durumu, 'üye olmayan gözlemci devlet' şeklinde değiştirilerek bir anlamda yükseltilmiştir. BM Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonucuna göre, Filistin'in adaylık talebine 138 ülke, "evet", 9 ülke "hayır" oyu kullanırken, 41 ülke çekimser kaldı.[2]

Kaynaklar