Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Georgi Dimitrov

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Nuvola apps important yellow.svg.png
Dikkat! Bu maddede ciddi "kaynak eksikliği" olduğu gözlenmektedir. Olguların gerçekliğinin tartışılabilmesi için söz konusu olaylara ait kaynak gösterilmesi gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için Nasıl yazı yazılır ve Bilimsel yazı kuralları sayfalarına göz atabilirsiniz.


Georgi Dimitrov

Georgi Dimitrov (18 Haziran 1882, Pernik ili - 2 Temmuz 1949, Moskova), Bulgaristan Halk Cumhuriyeti'nde sosyalist yönetimin kurucusu ve ilk başbakanı olan Bulgar siyasetçidir.

VikiSosyalizm'deki Makaleleri

Hayatı

Devrimci bir ailenin çocuğu olarak 18 Haziran 1882'de Radomir'de (Bulgaristan) doğdu. Daha 15 yaşındayken devrimci mücadeleye katılan Dimitrov, sendikal mücadelede aktif olarak yer aldı. 1902'de Bulgaristan Sosyal Demokrat İşçi Partisi'ne üye oldu. Revizyonizme karşı Dimiter Blagof önderliğindeki Marksist-Leninist "Dar Kalpliler" kanadında yer aldı.

1905'te Bulgaristan Devrimci Sendika Birlikleri sekreteri seçildi. 1923 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bir çok kez tutuklanan ve takibata maruz kalan Dimitrov, Eylül 1923 ayaklanmasında Yüksek Devrim Komitesi'nin başındaydı. 1923-1926 arasında devrimci mücadelesinden dolayı burjuva mahkemesi tarafından gıyaben iki defa ölüme mahkum edildi.

1923'te yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. III. Enternasyonal Yürütme Komitesi'nde aktif çalışmasını sürdürdü. 1933'te devrimci mücadelesinden dolayı Berlin'de tutuklandı. Leipzig Mahkemesi sürecinde Dimitrov, kendisini mahkum etmeye çalışan Alman faşizmini mahkum etti, Reichstag yangınının provokasyon olduğunu açığa çıkardı. [kaynak belirtilmeli]

1935 yılında Komünist Enternasyonal Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği'ne seçildi. Faşizme ve savaşa karşı "Proleter birleşik cephesi" ve "Halk cephesi"nin oluşturulması için ısrarlı mücadele etti. [kaynak belirtilmeli]

II. Dünya Savaşı'nda Dimitrov, komünistlere, antifaşist ulusal kurtuluş mücadelesinin başına geçmeleri çağrısında bulundu, yurtsever güçlerin faşist ilhaka ve saldırganlığa karşı örgütlenmesine aktif katkıda bulundu. Bulgaristan'da Nazi ilhakına karşı ayaklanmada önder olarak yer aldı.

Savaştan sonra Bulgaristan Halk Cumhuriyeti'nin inşasına önderlik etti.

Birçok kaynak Dimitrov'un faşizm analizinin Marksizm-Leninizm'in hazinesine bir katkı olduğu belirtmektedir. [kaynak belirtilmeli] Dimitrov faşizm hakkında şunları söylemiştir; [1]

 :"Faşizmin sadece ‘Komünist tehlikeye’ karşı yöneldiğini düşünenler kendilerini acı bir şekilde aldatıyorlar. Bunlar ileride hatalarının ve siyasi dar görüşlülüklerinin karşılığını epeyce pahalı ödemek zorunda kalacaklardır. Faşizm sadece anti-komünist olmakla kalmayıp, aynı zamanda özünde halka da karşıdır. Faşizmin görevi sermaye saldırısını, kitlelerin kapitalist bir azınlık tarafından sömürülmesinin siyasi anlamda başarı kazanmasını ve bu azınlığın halk çoğunluğu üzerindeki egemenliğini sağlamlaştırmaktır."

Kaynakça

  1. Dimitrov, FKBC, s.14, Evrensel Yayınları, İkinci Baskı