Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Gerilla

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
FARC gerillaları

Gerilla, düzenli bir orduya karşı yıpratma savaşı yürüten küçük ve gizli birlikler.

Hakkında

Gerilla terimi Yarımada Savaşı'nda İspanyolların Napolyon Bonapart'ın Fransız ordusuna karşı mücadelelerde kullandıkları taktiği "Küçük savaş"ın İspanyolcasıdır. İlk defa Arabistanlı Lawrence tarafından yazılı bir savaş konsepti haline getirildi. [kaynak belirtilmeli] Sun Tzu'nun öğretilerini bilen Mao Zedung tarafından başarıyla uygulandı. [1] Mao'dan ilham alan Vo Nguyen Giap [2], Ernesto Che Guevara [3] ve Carlos Marighella [kaynak belirtilmeli], gerilla savaşının geliştirilmesinde katkıda bulunmuşlardır.

Gerillalar genelde üniformayı andıran özel giysiler giymektedirler. Tarihte, geniş halk desteği alan gerilla savaşlarının başarılı olarak yavaşlatma ve düşmanı yıpratma taktiğidir. Bunun diğer bir faydası da düzenli ordunun lojistik kaynağını tüketmektir.

Gerilla, savaşta nihayi sonu almayı yani düzenli orduyu yenmeyi hedeflemez, düşmana zarar vermeyi, savaşma azim ve iradesini kırmaya çalışır. Dış desteğin sağlanması da gerillanın başarılı olabilmesi için hayati önem taşır. Gerilla kısa sürede belirlenmiş bir cephede veya alanda muharebe etmez. Çok uzun bir dönemde ve geniş bir coğrafi alanda taarruz zamanı ve istikameti kestirilemeyen ani baskınlar, pusular ve sabotajlar ile amacına ulaşmayı hedefler. [4]

Günümüzde Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), Kürdistan İşçi Partisi (PKK), Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO), Hindistan Komünist Partisi (Maoist) gibi yapılar gerilla savaşı'nı uygulamaktadır.

Gerilla savaşı

Ana madde: Gerilla savaşı

Gerilla savaşı, Kurtuluş Savaşı sırasında örgütlenen grupların yaptığı gibi işgal ordularına karşı olabileceği gibi, Küba Devrimi'nde görüldüğü gibi ülkedeki baskıcı yönetime karşı da olabilmektedir. II. Dünya Savaşı'nda Nazi ordularının işgal ettiği Bulgaristan, Yunanistan, Fransa, Yugoslavya, SSCB (partizan) gibi ülkelerde yürütülen gerilla savaşlarına, Fransızcadan gelen partizan savaşı denmektedir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça