Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Haftanın seçkin maddesi

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Haftanın Seçkin Maddesi

Bu yıldız, VikiSosyalizm'deki seçkin içeriği sembolize eder.

Ana Sayfa, seçkin maddelerden birinin giriş bölümünün sergilendiği bir bölüme sahiptir. Bu bölümde, okuyuculara VikiSosyalizm'in ürettiği en başarılı içerik örnekleri sergilenmektedir. Bu ayın Ana sayfaya çıkan seçkin madde listesi buradan görülebilir.

Maddenin ana sayfaya çıkabilmesi için seçkin madde statüsünde olması gerekmektedir (herhangi bir maddeyi aday göstermek için bkz: Aday Seçkin Maddeler). Seçkin madde statüsü alan maddeler, seçilme sıralarına göre kronolojik olarak ana sayfaya çıkarlar.

Konuyla ilgili bilgi almak veya herhangi bir sorun bildirmek için lütfen bu sayfaya mesaj bırakın.

Seçkin içerik:

Seçkin madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Haftanın seçkin maddesi arşivi

2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık

2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık


Bugün 23 Temmuz 2018, Pazartesi (Yılın 30. haftası); şu an saat 01:58 UTC


Bu sayfa için önbelleği boşaltınAna sayfa önbelleğini boşaltın.

Haftanın seçkin maddesi

Enver Hoca, (Arnavutça: Enver Hoxha) II. Dünya Savaşı'nın ardından 1985 yılındaki ölümüne kadar Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyeti lideri ve Arnavutluk Emek Partisi Genel Sekreteri olan Arnavut komünist siyasetçi.

Ünlü SBKP XX. Kongresi sonrası Sovyetler Birliği'nde kapitalist restorasyonun önünü açtığına inandığı Kruşçev'i revizyonizm ile itham eden Enver Hoca, başlangıçta Çin Halk Cumhuriyeti'ni savunmasına rağmen, daha sonraki dönemde Mao Zedong'un ölümünden sonra Çin revizyonizmi diye tabir ettiği görüşlere mücadele etmiştir.

Görüşleri "Hocaizm" olarak bilinmektedir. Devamını oku...

Gelecek haftanın seçkin maddesi

Endonezya Komünist Partisi’nin gençlik kolları (komsomol) üyeleri gözaltına alınırken.

30 Eylül Katliamı, 1965 yılında Endonezya'da yapılmış ve en az 300.000 komünistin katledilmesiyle sonuçlanan anti-komünist katliam.

Endonezya'da oluşan siyasi dengesizlik, Halim Hava Üssü'nde konuşlanan ordu komplocularından oluşan bir gurubun 30 Eylül 1965'te bir darbe gerçekleştirmek için Endonezya Komünist Partisi'ne (PKI) katılmalarına neden oldu. Aralarında kurmay sınıfı başkanlarının da bulunduğu altı generali kaçırdılar ve öldürdüler. Daha sonra hükümeti ele geçirme için harekat düzenlediler.

Başkan Achmed Sukarno, General T. N. J Suharto'yu geçici kurmay başkanlığına getirdi ve müdahelecilere karşı sefer düzenlendi. Java ve Bali'deki tüm kasabalar PKI'ya misilleme yapmak için bombardımanla yok edildi. Yaklaşık 300.000 komünist işkencelerle katledildi. Gücünün temeli iyice zayıflayan sosyalist hareket, yavaş yavaş kontrolü devretti. Devamını oku...