Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Haftanın seçkin maddesi

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Haftanın Seçkin Maddesi

Bu yıldız, VikiSosyalizm'deki seçkin içeriği sembolize eder.

Ana Sayfa, seçkin maddelerden birinin giriş bölümünün sergilendiği bir bölüme sahiptir. Bu bölümde, okuyuculara VikiSosyalizm'in ürettiği en başarılı içerik örnekleri sergilenmektedir. Bu ayın Ana sayfaya çıkan seçkin madde listesi buradan görülebilir.

Maddenin ana sayfaya çıkabilmesi için seçkin madde statüsünde olması gerekmektedir (herhangi bir maddeyi aday göstermek için bkz: Aday Seçkin Maddeler). Seçkin madde statüsü alan maddeler, seçilme sıralarına göre kronolojik olarak ana sayfaya çıkarlar.

Konuyla ilgili bilgi almak veya herhangi bir sorun bildirmek için lütfen bu sayfaya mesaj bırakın.

Seçkin içerik:

Seçkin madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Haftanın seçkin maddesi arşivi

2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık

2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık


Bugün 19 Ağustos 2017, Cumartesi (Yılın 33. haftası); şu an saat 01:43 UTC


Bu sayfa için önbelleği boşaltınAna sayfa önbelleğini boşaltın.

Haftanın seçkin maddesi

Yılmaz Güney (Yılmaz Pütün, 1 Nisan 1937 Adana - 9 Eylül 1984, Paris), Zaza ve Kürt sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazar. Özellikle Çirkin Kral dönemi sonrasında çektiği ve önemli bir sinemacı olarak kabul edilmesini sağlayan Cannes Film Festivali ödüllü Yol (film), Sürü (film), Umutsuzlar (film) gibi filmleriyle tanınır.

Çocukluk yıllarında sinema salonlarında çalıştı ve sinema hayatına ilk adımı bu sayede attı. Üniversite yıllarında önce Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne gitti. Daha sonra sinema çevresine daha yakın olabilmek için okulunu bırakıp İstanbul'a geldi. Öğrenimine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde devam etti. Devamı...

Gelecek haftanın seçkin maddesi

Kayıp Özgürlük filminde 1990'lı yılları anlatan bir sahne.
Türkiye'deki 1990‘lar Kronolojisi, Türkiye'de 1990'lar değimi, pek çok faili meçhul cinayetlerle, suikastlerle, devlet baskısıyla, kontrgerilla hareketleriyle, köy boşaltmalarla, köy yakmalarla, insanların asit kuyularına atılmasıyla, toplu infazlarla, kimlik inkarıyla, faşizm ve ırkçılıkla anılan yılları betimlemek için kullanılmaktadır. Devamı