Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Haftanın seçkin maddesi

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Haftanın Seçkin Maddesi

Bu yıldız, VikiSosyalizm'deki seçkin içeriği sembolize eder.

Ana Sayfa, seçkin maddelerden birinin giriş bölümünün sergilendiği bir bölüme sahiptir. Bu bölümde, okuyuculara VikiSosyalizm'in ürettiği en başarılı içerik örnekleri sergilenmektedir. Bu ayın Ana sayfaya çıkan seçkin madde listesi buradan görülebilir.

Maddenin ana sayfaya çıkabilmesi için seçkin madde statüsünde olması gerekmektedir (herhangi bir maddeyi aday göstermek için bkz: Aday Seçkin Maddeler). Seçkin madde statüsü alan maddeler, seçilme sıralarına göre kronolojik olarak ana sayfaya çıkarlar.

Konuyla ilgili bilgi almak veya herhangi bir sorun bildirmek için lütfen bu sayfaya mesaj bırakın.

Seçkin içerik:

Seçkin madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Haftanın seçkin maddesi arşivi

2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık

2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık


Bugün 12 Aralık 2017, Salı (Yılın 50. haftası); şu an saat 08:16 UTC


Bu sayfa için önbelleği boşaltınAna sayfa önbelleğini boşaltın.

Haftanın seçkin maddesi

Antikomünist bir sembol

Antikomünizm, kapitalist görüşlere karşı olan ve aksinin gerçekleşebileceğini öneren komünizm düşüncesine karşı olarak komünist sistem ve görüşlerin yayılımını engelleme çalışmalarıdır.

Başlangıcı SSCB'nin kuruluş yıllarına dayanmaktadır (1917-1922). I. Dünya Savaşı'ndan çıkmış savaş yorgunu ve eski sistemlere kin kusan çeşitli halklar, yeni bir sistem arayışı içerisine girmişlerdir. Bu tarihlerde sosyalizm fikirleri işçilerde ve halklarda heyecan uyandırmaya başlamış ve bir kurtuluş yolu görülmüştür. Fakat karşıt olduğu burjuvazi, bu fikre baştan beri cephe almış ve yeryüzünden silmeye çalışmıştır. İlk antikomünizm propagandaları da bu yıllarda ortaya çıkmıştır. Devamını oku...

Gelecek haftanın seçkin maddesi

Hocaizm, (İngilizce: Hoxhaism) adını Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyeti lideri Enver Hoca'dan alan, 1970'lerin sonunda dünya komünist hareketindeki bölünme sonucunda ortaya çıkan, Marksizm-Leninizm'in revizyonizm karşıtı bir çeşididir. Sovyetler Birliği'ndeki Stalin sonrası dönemi ve iktidardaki iki komünist parti olan Çin Komünist Partisi ve Arnavutluk Emek Partisi arasındaki 1978'deki keskin ayrılığın ardından Enver Hoca'nın görüşlerini tanımlamak için kullanılmaktadır.

Hocaizm, Marksizm-Leninizm'in uluslararası bir eğilimidir. Bununla birlikte katı bir Titoculuk ve destalinizasyon karşıtıdır. "Hocaizm" tanımı Sovyet revizyonizmine ve Çin revizyonizmine karşı mücadele ile özdeşleşmiştir. Devamı...