Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Halk Koruma Birlikleri

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
YPG logosu
YPG gerillaları
Rojava Devrimi'nde YPG gerillaları
YPG marşı: Biji Biji YPG

Halk Koruma Birlikleri, (YPG) (Kürtçe: Yekîneyên Parastina Gel, İngilizce: People's Protection Units) 2004 yılında Suriye'de kurulan ve Kürt halkının tüm demokratik haklarının verilmesi için mücadele eden Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadıdır. 2011 yılında silahlanarak Kamışlı'da kuruluşunu ilan etmiştir. [1] İdeolojik olarak Kürdistan İşçi Partisi'ne (PKK) paralel düşüncelere sahiptir.

Halk Koruma Birlikleri'nin, 19 Temmuz 2012'de Kobanê'yi, ertesi gün Afrin ve Derik'i ele geçirmesinin ardından Rojava Devrimi'ni gerçekleştirilmiştir.

İŞİD'le arasındaki mücadele

YPG, IŞİD'e karşı Kürt halkının özyönetimini savunmakta ve zaman zaman çatışmalar yaşamaktadır. [2] Bu çatışmalarda zaman zaman peşmergeler ile ortak hareket etmektedir. [3]

Bununla birlikte Birleşik Özgürlük Gücü, [4] YJA Star, [5] Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP), [6] Devrimci Karargah, [7] Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO), [8] ve Marksist Leninist Silahlı Propaganda Birlikleri (MLSPB) [9] YPG ile birlikte IŞİD'e karşı savaşa katıldığını duyurmuştur.

ABD ile ilişkileri

Amerika Birleşik Devletleri Suriye İç Savaşı'nda PYD'yi önemli bir müttefik olarak görmektedir.[10] Bu durum bazı çevrelerde PYD'nin bir Amerikan piyonu olma yolunda ilerlediği eleştirilerine sebep olmuştur.[11] ABD'nin MANPADS füzeleri gibi etkili silahlarda dahil birçok ağır silah ile YPG'yi donatması bu durumun en büyük delili olarak gösterilmektedir.[12]

Ayrıca bakınız

Kaynakça