Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Jimmy Hoffa

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Jimmy Hoffa

James Riddle Hoffa, lakabı Jimmy Hoffa (14 Şubat 1913, Brazil, Indiana-30 Temmuz 1975'te Detroit yakınlarında Bloomfield Hills'de kayboldu, 1982'de resmen “ölmüş” ilan edildi.), zamanının en tartışmalı sendikacılarından biri olan ABD'li işçi önderi. 1957-71 arasında Amerika Sürücüler, Şoförler, Depocular ve Yardımcıları Sendikası'na (Teamsters Sendikası) başkanlık etmişti.

Sendika lideri

Indianalı bir kömür işçisi olan babası akciğer hastalığından öldüğünde Hoffa yedi yaşındaydı. Ailesiyle birlikte 1924'te Detroit'e taşındı. On dört yaşında okulu bıraktı, birkaç yıl ambarcı olarak çalıştıktan sonra 1930'larda sendikacılığa başladı. 1940'ta Orta Eyaletler Sürücüler Konseyi başkanı, 1942'de de Michigan Kamyon Sürücüleri Örgütü başkanı oldu. 1952'de kamyon sürücülerinin uluslararası başkan yardımcılığına seçildi, beş yıl sonra Dave Beck'in yerine uluslararası başkanlığa getirildi. Bu sektörde çetin ve bilgili bir toplu pazarlıkçı olarak ün kazanan Hoffa, yönetim ve pazarlık işlerini sendikanın uluslararası bürosunda başarılı bir biçimde merkezileştirdi. İlk ulusal navlun taşımacılığı anlaşmasının yapılmasında belirleyici rol oynadı. Teamsters Sendikası'nı Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük işçi sendikası durumuna getirdi.

Uzun süredir yeraltı dünyasıyla ilişkide olduğu bilinen Hoffa bir dizi kovuşturmadan kurtulmayı başardıktan sonra 1967'de jüriyi yanıltmak, sahtecilik ve komplo suçlarından hüküm giydi ve 13 yıllık cezasını çekmek için Lewisburg'da (Pennsylvania) federal cezaevine girdi. Cezaevindeyken Teamsters Sendikası başkanlığından çekilmeyi reddetti, 1971'e değin bu konumunu korudu. Başkan Richard M. Nixon Aralık 1971'de Hoffa'nın cezasını 1980'e değin hiçbir sendikal etkinliğe katılmaması koşuluyla kaldırdı.

Kayboluşu

Ama Hoffa bu kısıtlamaya karşı dava açtı; yaygın kanıya göre, sendikal harekette yeniden nüfuz kazanabilmek için gizlice çalışıyordu. 30 Temmuz 1975'te Detroit yakınlarındaki bir banliyö restoranında esrarengiz bir biçimde ortadan kayboldu. Bu restoranda Teamsters Sendikası'nın New Jersey'li yöneticilerinden eski Mafya üyesi Anthony Provenzano ve Detroit'li gangster Anthony Giacalone'yle randevusu olduğu ileri sürüldü. Her ikisi de Hoffa'yı gördüklerini reddettiler. Hoffa'ya bir daha rastlanmadı. 1982'de resmen “ölmüş” ilan edildi.

Popüler kültüre etkileri

Hoffa'nın arkasında iz bırakmadan kaybolması hakkında sayısız komplo teorisi ortaya atıldı. Hoffa'nın yaşamını ve esrarengiz ölümünü konu alan Hoffa (1992) filminde Hoffa'yı Jack Nicholson canlandırdı.

Hakkında yazılanlar

  • Farrell Dobbs, Teamster Rebellion, Pathfinder Press 1999 ISBN 0873488458
  • John Bartlow Martin, Jimmy Hoffa's Hot, Crest Book 1959