Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Kızıl Meydan

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kızıl Meydan, Kızıl Ordu'nun pek çok geçidine sahne olmuştur. (Resimde görülen KNCC, Rusça "Sovyetler Birliği Komünist Partisi" anlamına gelmektedir)
Kızıl Meydan'daki Ekim Devrimi kutlamaları

Kızıl Meydan, Moskova'da bulunan ve dünyaca ünlü olan, günümüz Rusya Federasyonu ve Sovyetler Birliği'nde bir çok tarihi olaya ve siyasi gelişmeye tanıklık etmiş bir meydandır.

Kızıl Meydan'da Sovyetler Birliği'nin kurucusu ve marksist önder Vladimir İlyiç Lenin'in mumyasının bulunduğu Lenin Mozolesi yer almaktadır.

Hakkında

Kızıl Meydan, Kremlin'in hemen doğusunda, Moskova Nehrinin kuzeyinde yaklaşık 73,000 m²'lik bir alanı kaplar. 1875-1881 arasında yapılan Devlet Tarih Müzesi meydanın kuzey ucunda bulunmaktadır. Güney uçta ise, 1554-1560 arasında yapılmış Vasili Blajenni Katedrali yer almaktadır. Doğu yakasında, Riyadıy diye adlandırılan ticaret galerileri vardı. 1953'te, bu galerilerin yeniden düzenlenmesinden sonra Devlet Satış Mağazaları açılmıştır. 1930'da tamamlanan Lenin Mozolesi ise batısında, hemen Kremlin'in duvarı önündedir. Lenin Mozolesi'nin hemen yanında yer alan çok sayıda sovyet ve enternasyonalist komünist önderin mezarının bulunduğu Kremlin Duvarı Mezarlığı da Kremlin duvarı boyunca uzanır.

Stalin'in Kızıl Meydan'daki konuşması

Stalin'in 1941 yılında Kızıl Meydan'da yaptığı konuşması (Türkçe altyazılı)

Kızıl Meydan, Stalin'in 7 Kasım 1941 tarihli yaptığı konuşmasına tanıklık etmiştir. Bu konuşma'da Stalin, SSCB kurulduğunda ki zorluklarından Kızıl Ordu'nun kuruluşunu ve Nazi Almanyası'nın bir kaç şehri geçici olarak ele geçirdiğini fakat yakın dönem içerisinde olarak geri alınacağını bildirmiştir. Ve Stalin bu konuşmasında SSCB'nin ilk kurulduğunda örgütsüz bir ordu olduğunu ve yine de bu tür zorlukların üstesinden geldiklerinden bahsetmiştir ve konuşmasını "Sizlere Büyük Lenin'in muzaffer bayrağı güç versin!" diyerek bitirmiştir.

9 Mayıs Zafer Günü

Nazi Almanyası'ndan kurtuluşun zafer günü kutlamaları 9 Mayıs 1945'ten bu yana bu meydanda yapılmaktadır.

Ayrıca Bakınız