Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Mihail Kalinin

VikiSosyalizm sitesinden
(Kalinin sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Mihail Kalinin
Stalin, Lenin ve Kalinin, 1919
Soldan sağa Malenkov, Kaganovich, Stalin, Kalinin, Molotov, Voroshilov, 1930
Kaliningrad'da bulunan büstü

Mihail İvanoviç Kalinin (Rusça: Михаи́л Ива́нович Кали́нин, d. 7 Kasım 1875 – ö. 3 Haziran 1946), 1919 - 1946 yılları arasında Yüksek Sovyet Prezidyumu başkanlığı yapmış, Josef Stalin’in yakın çalışma arkadaşı, bolşevik devrimci. 1926 yılından itibaren Sovyetler Birliği Komünist Partisi (SBKP) politbüro üyesi olmuştur.

Yaşamı

Gençliği

Kalinin 7 Kasım 1875 günü Rusya İmparatorluğu'na bağlı Tver Oblastındaki bir köyde köylü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. 1889 yılında orta eğitimine tamamlayarak çiftliklerde çalışmaya başlar. [1] Daha sonra Sankt Petersburg’a geçer ve 1895 yılında metal işçisi olur. 1906 yılında Estonya kökenli Katarina Loorberg ile evlenir.

Kalinin 1898 yılında Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi'ne (RSDİP) katılmıştır. Partiye ilk katılanlardandır. [2] RSDİP içinde 1903 yılında yaşanan BolşevikMenşevik ayrışmasında Vladimir Lenin tarafında bolşeviklerin yanında yer alır. 1905 Devrimi sırasında metal işçileri arasında örgütlenir. Sonrasında sırasıyla Tiflis [3], Reval, Tallinn ve Moskova’da görev yapar. 1912 yılında Prag’da yapılan ve bolşeviklerin ayrı bir siyasi parti olduklarını ilan ettikleri ilk toplantı olan Parti Konferansına delege olarak katılır. Oluşturulan Merkez Komiteye aday üye olarak seçilir ve Rusya’da faaliyet göstermesi kararlaştırılır.

Ekim Devrimi

Kalinin 1916 yılında siyasi faaliyetlerinden ötürü tutuklanır. 1917 yılında Şubat Devrimi ile Çarlık rejiminin devrilmesiyle beraber serbest kalır. Başkent Petrograd’a giderek buradaki bolşeviklere katılır. Pravda gazetesinin çıkartılmasına yardımcı olur. Lenin'in sürgünde bulunduğu İsviçre’den Mühürlü Tren ile dönmesiyle beraber yayınladığı Nisan Tezleri'nden sonra fikirlerini değiştirecektir. Ancak yaz aylarında Aleksandr Kerenski’nin başbakanlığını yürüttüğü Geçici Hükümetin silahlı bir ayaklanmayla devrilmesine karşıdır. Kalinin Ekim Devrimi'nin öncesi ve sırasında Petrograd Şehir Duması tarafından seçilmiş belediye başkanıdır.

Sovyetler Birliği yılları

1919 yılında Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi üyesi ve Politbüro aday üyesi olur. [4] Yakov Sverdlov Mart 1919’da hayatını kaybedince Kalinin onun yerine Tüm Rusya Merkez Yönetim Komitesi başkanlığına getirilir. Kalinin’in başkanlığının adı çok kez değişikliğe uğrar. [5] Kalinin bu görevde II. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar bulunacaktır.

Kalinin 1920 yılında Moskova’da yapılan Komintern'in (III. Enternasyonal) 2. Kongresine Rus delegasyonunda katılır. Ayrıca 1924 yılındaki Komintern 5. Kongresine de hitap edecektir.

Kalinin, 1924 yılında Lenin'in ölümünden sonra başlayan tartışmalarda Stalin tarafında yer alır. Kalinin, köylü geçmişe sahip olduğundan dolayı devlet başkanı olması Sovyetler Birliği için bir gurur kaynağı olarak gösterilmiştir. [kaynak belirtilmeli]

Büyük Temizlik adı verilen tasfiye hareketlerine karşı çıkmasa da idam cezalarına zaman zaman karşı görüşler belirtmiştir, fakat Stalin ile birlikte hareket edecektir. Eşi Katarina Loorberg da, troçkist eylemlerinden dolayı 25 Ekim 1938’de tutuklanmış ve 1945 yılına kadar çalışma kampında çalıştırılmıştır.

Ölümü

Kalinin 1946 yılında emekli olur ve aynı yıl 3 Haziran günü Moskova’da ölür. Devlet töreniyle Kremlin Duvarı Mezarlığı'na gömülür. Yaşamı sırasında Tver, Korolyov ve Königsberg şehirlerine onun adı verilir. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra eski adı Königsberg olan Kaliningrad hâlâ onun adını taşımaktadır.

Kaynakça

  1. Branko Lazitch ve Milorad M. Drachkovitch, Biographical Dictionary of the Comintern: New, Revised, and Expanded Edition. Stanford, CA: Hoover Institution Press, 1986; s. 204-205.
  2. George Jackson ve Robert Devlin (editörler), Dictionary of the Russian Revolution. Westport, CT: Greenwood Press, 1989; s. 295-296
  3. Tiflis’de bulunduğu sırada o zamanlar takma adı Koba olan Stalin ile tanışacaktır.(Montefiore, Simon Sebag, Young Stalin, Vantage, 2008, s.81 (İngilizce))
  4. 1926 yılında Politbüro üyesi olur. 1946 yılında ölünceye dek Politbüro üyesi kalacaktır.
  5. Kurumu adı 1922 yılında SSCB Merkezi Yönetim Komitesi Başkanlığı, 1938 yılında da Yüksek Sovyet Prezidyum Başkanlığı olur.