Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Karl Kautsky

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Karl Kautsky
Tam adı Karl Johann Kautsky
Doğumu 16 Ekim 1854(1854-Şablon:Pad2digit-Şablon:Pad2digit)

Karl Johann Kautsky (16 Ekim 1854 - 17 Ekim 1938) Çek-Avusturyalı bir filozof, gazeteci ve Marksist teorisyendir. Kautsky, Friedrich Engels'in 1895'teki ölümünden I. Emperyalist Paylaşım Savaşı'nın başlangıcına kadar Ortodoks Marksizm'in en yetkili savunucuları arasında yer aldı. Savaşın ardından Kautsky, Sovyet devletinin doğası üzerine Vladimir Lenin ve Leon Troçki ile polemikler yaşayarak Bolşevik Devrimi'ni eleştirenlerin başında geldi.

Hakkında

Gençlik Yılları

Orta sınıf sanatçı bir ailenin oğlu olarak Prag'da doğan Karl Kautsky, Babası bir tasarımcı olan Johann Kautsky'nin annesi aktris ve yazar Minna Kautsky'dir. Ailesi o yedi yaşındayken Viyana'ya taşındı. 1874'den itibaren Viyana Üniversitesi'nde tarih, felsefe ve ekonomi okudu ve 1875 yılında Avusturya Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) üyesi oldu. 1880'de Zürih'teki bir grup Alman sosyalistine katıldı ve mali açıdan Karl Höchberg tarafından desteklendi. Ve Sosyalist fikirlerin yasalarca yasaklandığı dönemde (1878-1890) sosyalistlerin malzemelerini Reich'e kaçıran kişi olmuştur. Karl Höchberg'in sekreteri olan Eduard Bernstein'dan etkilenerek Marksist oldu ve 1881'de İngiltere'deki Marx ve Engels'i ziyaret etti.

Politik Yaşamı

1883'de Kautsky, Stuttgart'da aylık Die Neue Zeit'i ("Yeni Zamanlar") kurdu; dergi 1890'dan itibaren haftalık yayınlanmaya başladı. Eylül 1917'ye kadar dergi editörlüğünü Kautsky bu sayede istikrarlı bir gelir sağladı ve Marksizmi yayma konusunda ekonomik olarak çok zorlanmadı.[1] 1885'ten 1890'a kadar Londra'da vakit geçirdi ve burada Friedrich Engels'in yakın arkadaşı oldu. Bu yıllarda, Engels ve Marx'ın üç ciltlik "The Surprise Value Theories" adlı eserini düzenledi. [2] 1891'de Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD) Erfurt Programını Ağustos Bebel ve Eduard Bernstein ile birlikte yazmıştır.

1895 yılında Engels'in ölümünün ardından Kautsky, Ağustos Bebel ile birlikte partinin ana akımını temsil eden ve Marksizm teorisini özetleyen, Marksizmin en önemli ve etkili teorisyenlerinden biri haline geldi. Bernstein 1890'ların sonlarında devrimin gerekliliğinin geleneksel Marksist tutumuna saldırdığında Kautsky, Bernstein'ın Sosyalizmin ahlaki temelleri üzerine yaptığı vurguya "ilerici" burjuvazi ile bir ittifaka çağrı yolunu açtığını savunarak Kautsky'yi kınadı.

Savaş Yılları

1914'te, Reichstag'daki Alman Sosyal-Demokrat milletvekilleri savaş teskeresi için oy verirken, Kautsky (milletvekili değil ancak toplantılarına katıldı) çekimser olmayı önerdi. Kautsky, Almanya'nın Çarlık Rusya tehdidine karşı savunma savaşı vermesi gerektiğini savundu. Bununla birlikte, Haziran 1915'te, savaşın başlamasından yaklaşık on ay sonra, korkunç derecede vahşi ve pahalı bir mücadele olacağı açık bir şekilde görüldüğünde, savaş yanlısı Eduard Bernstein ve Hugo Haase ile bir çağrı yayınladı SPD liderleri ve Alman hükümetinin ilhakçı amaçlarını kınadılar. 1917'de SPD'yi savaşa karşı çıkan Sosyalistleri birleştiren Bağımsız Sosyal Demokrat Parti (USPD) için bıraktı.

Almanya'daki Kasım Devrimi'nden sonra Kautsky kısa süreli SPD-USPD devrimci hükümetinin Dışişleri Müsteşarlığı görevine getirildi ve İmparatorluk Almanya'sının savaş suçluluğunu kanıtlayan belgeleri bulmada çalıştı.

Bolşevikler ile Problemleri

1919'dan sonra Kautsky'nin önemi gittikçe azaldı. 1920'de, USPD ayrıldığında, o partinin azınlıklarıyla birlikte SPD'ye geri döndü. 1920'de Gürcistan'ı ziyaret etti ve o sırada hala Bolşevik Rusya'dan bağımsız olan Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti üzerine bir kitap yazdı. 1921'de yayınlandığında, Gürcistan Rus İç Savaşı'ndan tamamen etkilenmiş, Kızıl Ordu Gürcistan'a girmiş ve Gürcü Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuştu. 1924'te 70 yaşındayken Kautsky ailesiyle birlikte Viyana'ya geri döndü ve 1938 yılına kadar orada kaldı. Hitler'in Anschluss zamanında Çekoslovakya'ya gitti ve aynı yıl Amsterdam'da uçakla öldü.

Karl Kautsky uzun yıllar Eşi Luise Kautsky ile birlikte Berlin-Friedenau'da yaşadı. Aynı zamanda Friedenau'da yaşayan Rosa Luxemburg'un yakın arkadaşı oldu.

Vladimir Lenin, klasik Broşürü "Proleter Devrim ve Renegade Kautsky" de Kautsky'yi "hain" olarak nitelendirdi; Kautsky sırasıyla Lenin'i 1934'deki Marksizm ve Bolşevizm: Demokrasi ve Diktatörlük çalışmasında kınadı:

 :Bununla birlikte, Lenin'in liderliğindeki Bolşevikler, Petrograd'daki ve daha sonra Moskova'daki silahlı kuvvetlerin kontrolünü ele geçirmeyi başardı ve böylece eski Çarlık diktatörlüğünün yerine yeni bir diktatörlüğün temelini attı.[3]

Bununla birlikte Lenin ve Troçki, Bolşevik Devrimi'ni Fransız Devrimine benzer meşru ve tarihsel bir toplumsal ayaklanma olarak savundu; kendilerini ve Bolşevikleri Jakobenler olarak kullandılar ve Kautsky'nin "fırsatçılık" ı ve benzer figürleri bir işlev olarak gördüler.

Kautsky'nin yazıları olan Sosyal Demokrasi-Komünizm alıntılarının ölümünden sonraki bir koleksiyonu, Rusya'daki Bolşevik egemenliğini tartıştı. Bolşevikleri (veya Komünistleri) bir darbe ile iktidara gelmiş ve Rusya'da ekonomik gerekçenin olmadığı devrimci değişiklikler başlatan bir komplo örgütü olarak görüyordu. Kautsky'ye göre sosyalist bir toplum kurmak yerine, bürokrasinin egemen olduğu bir toplum gelişti ve sefalet Batı kapitalizminin sorunlarından daha ağırdı.

 :Rusya'daki yabancı turistler, örneğin piramitlerin önündeyken orada bulunan dev şirketlerin yaratılmasından önce hayretler içinde kalıyorlar. Onlara ne tür bir köleleştirme, insan benlik saygısının düşürülmesinin bu dev kuruluşların inşasıyla bağlantılı olduğu düşüncesi nadiren görülür[4]

Ve:

 :Hepsi, emek veren erkeğin en temel üretken gücünü yok ederek maddi üretken güçlerin yaratılması için araçları keşfettiler. Piatiletka'nın yarattığı korkunç koşullarda insanlar hızla yok oldu. Elbette Sovyet filmleri bunu göstermedi.[4]

Ölüm ve miras

Kautsky 17 Ekim 1938'de Amsterdam'da öldü. Oğlu Benedikt Kautsky (yedi) toplama kamplarında yedi yıl geçirdi; Eşi Luise Kautsky Auschwitz'de öldü. [5]

Kautsky, anti-Bolşevik polemiklerine ek olarak, Marx'ın Kapital (Cilt IV)'ü (genellikle Artı Değer Teorileri olarak yayınlanır) düzenleyip yayınlamasıyla tanınır.

Kaynakça

  1. "Gary P Steenson". May 18, 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. https://web.archive.org/web/20080518004612/http://faculty.goucher.edu/history231/steenson.htm. Erişim tarihi: 2007-07-27. 
  2. Blackledge, Paul (July 2006). "Karl Kautsky and Marxist Historiography". Science & Society 70 (3): 338. JSTOR 40404839. 
  3. http://www.marxists.org/archive/kautsky/1934/bolshevism/index.htm
  4. 4,0 4,1 Kautsky, Karl. "Is Soviet Russia A Socialist State?". Social Democracy vs. Communism. https://www.marxists.org/archive/kautsky/1930s/demvscom/index.htm. 
  5. Callinicos, A. Social Theory: a historical introduction.