Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Kemal Nebioğlu

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Nuvola apps important yellow.svg.png
Dikkat! Bu maddenin özgün bilimsel teknikler kullanma yerine, belirli bir internet kaynağından, kopyala - yapıştır şeklinde alındığı gözlenmektedir.

Belki maddeyi kendi sözcüklerinizle tekrar yazmak istersiniz. Daha fazla bilgi için Nasıl yazı yazılır ve Bilimsel yazı kuralları sayfalarına göz atabilirsiniz.

Kemal Nebioğlu

Kemal Nebioğlu (d. 1926, Rize - ö. 2006, İstanbul) Sendikacı ve sosyalist siyasetçi.

DİSK'in kurucularındandır ve Türkiye İşçi Partisi'nin kuruluşunda yer alan 12 sendikacıdan biridir. 12 Eylül 1980'den sonra DİSK davasınyla ilgili olarak tutuklanmış, 4 yıl tutuklu kalmıştır. 1962 yılında genel sekreterliğine getirildiği TİP'ten 1965 Seçimlerinde Tekirdağ millletvekili olarak seçilmiştir. Seçildiğinde Gıda İş Sendikası Genel Başkanı'dır. Meclis'te Türkiye İşçi Partisi Grup Başkanvekilliğini de bir süre yürüten Nebioğlu parti içinde çeşitli görevlerde bulundu. Türkiye işçi hareketi tarihinde önemli yer tutan 15-16 Haziran direnişinde önemli rol üstlenen Nebioğlu 1976 yılında Türkiye'de kitlesel ölçekte ilk kez kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın düzenlenmesine önayak oldu ve tertipleme komitesi başkanlığını yaptı. Taksim'de kutlanan 1 Mayıs 1976 İşçi Bayramı'na yaklaşık 400 bin insan katıldı. 12 Eylül Darbesini takiben kapatılan DİSK'in 1992'de yeniden açılması ile yapılan büyük kongresinde konfederasyonun Genel Başkan'lığına seçildi. Nebioğlu yaşamının sonuna kadar demokrasi ve özgürlüklerin Türkiye'de yerleşmesi için mücadele vermiştir.