Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Lenin'in vurulması

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Lenin'in vurulma anını anlatan temsili bir resim
Lenin'in vurulma anını anlatan temsili bir resim

Lenin'in vurulması, 30 Ağustos 1918 günü Moskova'daki "Orak-Çekiç" adındaki fabrikada yaptığı konuşmasını tamamlayan Lenin'in fabrikadan ayrılıp arabasına girmeden önce Fanni Kaplan tarafından üç kez ateş edilerek vurulması olayı. [1]

Olayın gelişimi

Fann Kaplan, Lenin'i devrime ihanetle suçlar ve Lenin'i vurma kararı alır. [2] Bir kurşun hedefini bulmazken kurşunlardan ikisi Lenin'i, sol omzundan ve çenesinden vurur. Lenin derhal Kremlin’deki odasına götürülür. Suikast girişiminin örgütlü olmasından şüphelenildiği için tedavi için hastaneye gidilmez ve Kremlin'de tedavi altına alınır. Doktorlar Kremlin'e gelseler de hastane ortamı olmaksızın kurşunları çıkartamayacaklarını söyleyerek Lenin'i hastaneye yatırırlar. Lenin ağır yaralanmasına karşın kurtulur. Buna rağmen Lenin hiçbir zaman tam olarak iyileşemeyecektir, son dönemlerindeki rahatsızlıkları da bu suikaste bağlanmaktadır.

Fanni Kaplan, Bolşeviklere muhalif, Sosyalist Devrimci Parti üyesidir.

Fanni Kaplan'ın sorgulanışı ve idamı

Kaplan derhal gözaltına alınır ve Çeka tarafından sorgulanır. Sadece aşağıdaki açıklamaları yapar:

"Benim adım Fanya Kaplan. Bugün Lenin’i vurdum. Bunu tek başıma gerçekleştirdim. Silahı kimden temin ettiğimi söylemeyeceğim. Hiçbir ayrıntıyı söylemeyeceğim. Lenin’i öldürmeye çoktandır karar vermiştim. Bence o devrime ihanet etmiştir. Kiev’de Çarlık yöneticisine suikast girişiminden ötürü Akatui’ye sürgüne gönderilmiştim. Burada 11 yıl kürek mahkûmu oldum. Devrimden sonra serbest kaldım. Kurucu Meclis’den yanaydım ve hala da öyleyim."

Kaplan’ın suç ortaklarını ifşa etmeyeceği anlaşılınca 3 Eylül 1918 günü kurşuna dizilerek idam edilmiştir.

Bununla birlikte Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Kaplan’ın kişilik haklarının iade edilmesi ve suçundan dolayı affedilmesi yönündeki talep Rusya Federasyonu mahkemelerince reddedilmiştir.

Kaynakça