Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Lenin Atom Buzkıranı

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Lenin Atom Buzkıranı

Lenin Atom Buzkıranı, 1959'da Fin Körfezi'nde nükleer enerjiyle işleyen Sovyetler Birliği'ne ait dünyanın ilk suüstü gemisi.

Hakkında

Buzkıran, nükleer enerjiyle işlediği ve gıda ile su stokları büyük olduğu için, sürekli olarak kıyıdaki destek servisleriyle bağlantısı olmadan büyük seferler yapabilirdi. Lenin Atom Buzkıranı bir sefer içinde Arktika’yı geçtikten başka Antarktika’nın kıyı sularında bulundu. Bu geminin yapılması, 1960'lı yıllarda gemi yapımındaki büyük bir atılım oldu.

Motorları 44 bin beygir gücünde olan buzkıran 2,5 metre kalınlığındaki buzları yenerek kendisine yolaçıyordu. Hizmete girdikten sonraki ilk 6 yıl içinde buzkıran Kuzey Buz denizinde seferler yaparak, toplam olarak 82 bin milden çok olan yolu katetti ve 400'den çok gemiyi Kuzey Buz yolundan geçirdi.

İlk başta buzkıranın su soğutmalı 3 reaktörü vardı. Ama 1966'ta biri arızalandığından şimdiye kadar dünyada görülmemiş bir teknik operasyon gerçekleştirildi. Arızalanmış reaktörü kapsayan tesisat geminin orta bölümündeyidi. Arızalanmış reaktör tesisatıyla birlikte geminin orta bölümü güdümlü patlamalar yoluyla çıkarıldı ve yerine iki reaktörlü tesisat geçirildi. Sonradar tüm buzkıranlar iki reaktörlü tesisatla donatılıyordu. Üzerinde Lenin Atom Buzkıranı'nın resmi bulunan pullar, on yıllar içinde Sovyetler Birliği'nde en yaygın pullardandı. 2007'de, üzerindeki buzkıranın resmiyle bin rublelik altın para çıkarıldı.

30 yıl içinde Kuzey denizlerinde görev yapmış Lenin Atom Buzkıranı 1989'de son kez olarak Murmansk limanının rıhtımına yanaştı. İşletilmez hale getirilmiş atom buzkıranının restorasyonu yapıldı. Arktika’nın doğal kaynaklarının değerlendirilmesine başlanmasının 50. yıldönümü olan 2009'da Lenin Atom Buzkıranı'nda müze açıldı. [1]

Kaynakça