Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Lenin Mozolesi

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Lenin'in Mozolesi
Lenin'in Mozolesi'nin önü, Kızıl Ordu askerleri ile birlikte, 1924
1953 - 1961 arası Stalin'in naaşını içeren Lenin Mozolesi

Lenin'in Mozolesi (Rusça: Мавзолей В. И. Ленина), Moskova, Kızıl Meydan'da bulunan Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin'in mumyasının bulunduğu ve halka ziyarete açık olan yerdir.

Hakkında

Mozole mimar Aleksey Şçusev tarafından yapılmıştır. Mozolenin yapımına 27 Ocak 1924'te başlanmıştır. İlk olarak ahşap bir yapı inşa edilmiştir. Yine mimar Aleksey Şçusev'in projesini hazırladığı granit mermerden yapılan bugünkü mozole 1930 yılında açılmıştır. Eni 24, yüksekliği 12 metre olan mozoledeki kırmızı renkli granit komünizmi, siyah labrador da yası temsil etmektedir. Mimar Şçusev, ölümsüzlük mesajı vermek için yapıda küp şeklini kullanmıştır.

Mozole Sovyetler Birliği dönemindeki kutlamalarda merkez konumunda olmuştur. SSCB liderleri mozolenin üzerindeki tribünden halkı selamlar ve kutlamayı izlerlerdi.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonda Lenin'in naaşının gömülmesi tartışma konusu olmuş, fakat sıkı muhalefetler sonucunda bu gerçekleşmemiştir.

Stalin'in mozoledeki naaşı (1953 - 1961)

Mozoleye 1953'te Stalin'in naaşı da konulmuş, ancak destalinizasyon politikalarındın ardından 31 Ekim 1961 tarihinde Nikolay Kruşçev'in talimatıyla Stalin'in naaşı mozoleden çıkarılarak, diğer sovyet yöneticileri gibi Kremlin duvarları önüne gömülmüştür.

Lenin'in naaşı

Lenin'in mozole içindeki naaşı
Mozoleyi koruyan askerlerin nöbet değişimi

Korunması

Lenin'in naaşının korunmasında çalışanların sıklıkla karşılaştığı sorun deride, özellikle el ve yüz derisinde, oluşan siyah lekeler olmuştur. Fakat çeşitli çalışmalar doğrultusunda farklı solüsyonlar uygulanarak bu sorun çözülmüştür. Örneğin, buruşma veya renk değişimi olan bir parça asetik asit ile seyreltilmiş votka kullanılarak önlenmiştir. Ayrıca hidrojen peroksit dokuların orijinal rengini geri yüklemek için kullanılmış, ıslak noktalar kinin veya fenol gibi dezenfektan maddeler kullanılarak ile uzaklaştırılmıştır. [1]

Naaşın Nazilerden kaçırılışı

Naaş, 7 Temmuz 1941 ile 25 Mart 1945 tarihleri arasındaki 3 yıl 9 ay (1360 gün) Moskova dışında bulunmuştur.

II. Dünya Savaşı'nın ilk günlerinde, Kremlin'in güvenliğinden sorumlu olan Tümgeneral Nikolay Spiridonov, her an her yerden ve her türlü tehlikenin gelebileceği günlerde, Lenin'in naaşının güvenle korunabilmesi konusunda ne yapabileceklerini düşünür. Gerçi bu konuda savaş başlamadan da konuşulmuştur ama şimdi bazı riskler giderek daha da ciddi bir hale gelmiştir.

Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi Politbüro'da 26 Haziran 1941 tarihinde gerçekleşen toplantıda, naaş konusunda ne yapılacağı tartışılır. Nikolay Spiridonov Lenin'in naaşının Tümen'e nakledilmesini önerir. Stalin bunun üzerine, "Neden özellikle Tümen?" diye sorduğunda. Spiridonov "Şehrin çevresi bomboş, ne askeri ne de endüstriyel hiçbir faaliyet yok. Alman uçaklarının dikkatini çekecek herhangibir hareketlilik de mevcut değil diye yanıtladım" yanıtını vermiştir. [2]

Lenin'in naaşı, 3 Temmuz 1941 akşamı geç vakitlerde, içinde sağlıkçıların da bulunduğu müfreze ile bir vagonun içerisinde, Moskova'dan başka bir yere nakledilmiştir. [2]

Günümüzde

Mozole; Cuma, Pazartesi, ve özel tatil günleri dışında günlerde 10:00 - 13:00 saatleri arasında halkın ziyaretine açıktır. [3]

Ziyaretçilerin resim, video ve ses kaydı alan cihazlar ile mozoleye girmesi kesinlikle yasaktır ve yüksek cezalar öngörmektedir. Tüm elektronik cihazlar girişteki kutulara konulur. Ziyaretçiler mozoleye girmeden önce askeri görevliler tarafından kontrol edilir. İçeride iken konuşmak, sigara içmek, ellerini cebine sokmak ve şapka takmak yasaktır (kadınlar hariç).

Galeri

Diğer mozoleler

Ayrıca bakınız

Kaynakça