Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Leo Huberman

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Nuvola apps important yellow.svg.png
Dikkat! Bu maddede ciddi "kaynak eksikliği" olduğu gözlenmektedir. Olguların gerçekliğinin tartışılabilmesi için söz konusu olaylara ait kaynak gösterilmesi gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için Nasıl yazı yazılır ve Bilimsel yazı kuralları sayfalarına göz atabilirsiniz.

Leo Huberman
Leo Huberman, Senatör Joseph McCarthy'nin senato alt komite duruşmasında ifade verirken.
Leo Huberman, Senatör Joseph McCarthy'nin senato alt komite duruşmasında ifade verirken.
Doğum 17 Ekim 1903
Ölüm 9 Kasım 1968
Meslek Gazeteci, kuramcı, yazar,

Leo Huberman (17 Ekim 1903 - 9 Kasım 1968) Amerikalı sosyalist yazar. Joseph ve Fannie Kramerman Huberman'ın on bir çocuğunun en küçüğü olarak Newark, New Jersey'de dünyaya gelmiştir. On bir yaşından itibaren hem okumuş, hem de fabrikalarda, bir elektrikçinin yanında ve postanede çalışmıştır. Newark State okulundan mezun olduktan sonra, 1926 yılından itibaren Greenwich Village'da özel bir okulda öğretmenlik yapmış, 1932 yılında ilk kitabı We the People yayınlandıktan sonra Londra'ya giderek Londra Ekonomi Okulu'nda lisansına başlamıştır. Daha sonra New York Üniversitesi'nden fen derecesi almış ve 1937 yılında üstlisansını tamamlamıştır. Columbia Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler Fakültesi'nde kürsü başkanı olarak vazife almıştır. 1940 yılından itibaren U.S. Week adlı dergide editörlük ve köşe yazarlığı yapmıştır. 1949 yılında Paul Sweezy ile birlikte Monthly Review adlı dergiyi kurmuş ve derginin yardımcı genel yayın yönetmenliğini yapmıştır.

İktisat ve tarihi harmanlayarak kaleme aldığı Orta Çağ'dan günümüze üretim biçimlerini inceleyen Man's Worldly Goods adlı kitabı, Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla adıyla Murat Belge tarafından dilimize çevrilmiş ve İletişim Yayınları tarafından basılmıştır.

Kitapları

Dış bağlantılar