Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Lin Biao

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Lin Biao (d. 5 Aralık 1907 - ö. 13 Eylül 1971), Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) Çin İç Savaşı sırasında Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun başındaki komünist askeri lider.

Hakkında

Lin Liaoshen ve Pingjin cephelerinde belirleyici rolüyle ortaya çıkan bir askeri lider olmuştur ve nihayetinde Çin Halk Kurtuluş Ordusu'na bağlı Mançurya Saha Ordusu'nun yardımcı komutanı olarak 1949 yılında Pekin'e girmiş ve Yangtze Nehri'ni geçerek zafere ulaşmıştır ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin 10 Mareşali arasında Zhu De ve Peng Dehuai'nin ardından 3. sıradaki yerini almıştır.

Lin iç savaştan sonra siyasette aktif rol almaktan kaçınmıştır [kaynak belirtilmeli] buna rağmen Kültür Devrimi yıllarında yaptığı hizmetlerden ötürü öldüğü 1966 yılında dek Mao'nun halefi olarak gösterilmiştir.

Lin 13 Eylül 1971 tarihinde Moğolistan Halk Cumhuriyeti'nde bir uçak kazası sebebiyle yaşamını yitirmiştir. Lin ve ailesinin o gün o uçakta olmasının sebebi ise tam bir muammadır. Çin Halk Cumhuriyeti'nin resmi açıklamasına göre Lin, Mao'ya karşı başarısız bir darbe girişiminin ardından Sovyetler Birliği'ne kaçmaya çalışırken uçağı düşmüş ve ölmüştür. Ancak bazıları Lin'in ÇKP'nin diğer liderleriyle son birkaç yıldır arasının açık olmasından ötürü tasfiye edilecekler listesinde bulunduğunu iddia etmiştir. Lin Biao olayında kamuoyuna açık çok az bilgi olduğundan dolayı ve resmi olarak da hain ilan edilmesine rağmen Lin'in ölümü kendisinden sonraki dönemdeki tartışmalı ölümlerde hep spekülasyon sebebi olmuştur. İlerleyen yıllarda o ve Jiang Qing Büyük Proleter Kültür Devrimi sırasındaki aşırılıklardan sorumlu olan büyük karşı devrimci klik olarak anılmışlardır.

Yazar Emrah Cilasun, Biao için şu yorumlarda bulunmuştur,[1]

 :Lin Piao’nun derdi, müreffeh, sınıfların ve sömürünün devlet tekelinde devam ettirildiği bir Çin’di. Mao’nun derdi ise, sosyalizmden öte, dünya çapında sınıfların ve sömürünün ortadan kalktığı komünist bir toplum inşa etmekti.

Yaşamı

Gençlik Dönemi

Lin Biao in Kuomintang uniform

Lin Biao, Huanggang'lı zengin bir tüccarın çocuğu olarak "Lin Yurong" adıyla dünyaya gelmiştir.[2][3] Lin'in babası 1910'ların sonuna doğru bir elsanatları fabrikası açtı. Ancak militarist yönetimin ağır vergilerinden ötürü daha sonraki yıllarda kapattı ve Nehir taşımacılığı yapan gemilerde muhasebeci olarak çalışmaya başladı.

Lin 1917 yılında ilkokula başladı,[4] ancak 1919 yılında ailesinin Şangay'a taşınması üzerine eğitimine orada devam etmiştir..[3] Gençlik yıllarına girdiğinde ise öğrenci hareketlerinin içerisine girdi. [5] Lin 1925 yılında liseden mezun olmadan önce Komünist Gençlik Ligi adında bir gençlik örgütlenmesine dahil oldu. 1925 yılının sonlarına doğru ise 19 Mayıs Hareketi'ne dahil oldu ve Whampoa Askeri Akademisi'ne girdi.[2]

Genç bir askeri öğrenci olan Lin, akademi müdürü Çan Kay Şek'in kişiliğine hayran kaldı.[5] Bu yıllarda Lin, Zhou Enlai adında kendisinden 8 yaş büyük bir akademiliden eğitim almaktaydı. Ancak bu yılların ardından 1930'lara kadar Lin ve Zhou bir daha hiç görüşemedi.[6] Lin ile Zhou'nun görüşleri çok yakın olmasa da birbirlerine karşı çıktıkları pek nadir görülmüştür.[7]

Whampoa Akademisi'ndeki eğitiminden sonra Lin 1926 yılında Ye Ling komutasındaki bir alaya atandı ve bir yıldan daha kısa bir süre içersinde Lin Kuzey Seferine katılmak üzere cepheye gönderildi. Bu savaş sırasında Lin, Çin Komünist Partisi ile tanıştı.

20 yaşına geldiğinde ise Lin, ailesinin arzusu üzerine Ong soyadlı bir kadın ile evlendi. Ancak genç çift asla birbirlerine yeteri kadar yakın olamadılar ve Lin komünist devrim için Komintang'dan ayrıldığında Ong onun bu kararını desteklemeyerek Lin'den ayrıldı.[5]

Çin İç Savaşı

Komintang-ÇKP ayrışmasından sonra Lin'in komutanı Ye Ting, He Long ile birlikte devrimci güçlere katılarak Ağustos 1927'deki Nanchang ayaklanmasına destek verdiler. [3][8] İsyanın başarısız bir şekilde sonuçlanmasıyla birlikte Lin Çin'in uzak kesimlerindeki komünist bölgelere kaçtı ve Mao Zedung'un güçlerine katıldı. Bu katılımdan sonra Lin Mao'nun en yakın destekçilerinden biri haline geldi.

Lin, Jiangxi Sovyet'inde kısa süre içersinde en üst düzey komutanlardan biri oldu. O bu süreçte Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun birinci grubunun komutanıydı ve diğer grup komutanlarıyla kıyaslandığında daha geniş yetkilere sahipti. Komintern temsilcisi Otto Braun'a göre Lin bu dönemde çok politikleşti ve gördüğü herhangi bir boş levhaya bile memnuniyetle Mao Zedung yazabilecek bir seviyeye geldi.[9]

Lin'in birinci ordusu Jiangxi Sovyet'indeki en donanımlı ve en başarılı Çin Kızıl Ordusu birliğiydi. Bu birlik hareket kabiliyeti ve bitirici manevraları ile ünlenmişti. Chiang'a karşı yürütülen Komünist Savunma süresince Lin, uzun süreli gerilla savaşı stratejisini savundu. Lin düşman askerini yenmenin en iyi yolunu onları takip etmek yada stratejik noktaları ele geçirmek olarak görmüyordu ama aldatmacalar, pusu, kuşatmalar ve sürpriz saldırılar yoluyla düşmanı zayıflatmak için bu yöntem kullanılabilirdi. Lin'in görüşleri genellikle Mao tarafından savunulan görüşlerle uyumluluk içerirdi.[10]

1934'te Çan güçlerinin başarıyla Jiangxi Sovyeti içinde çeşitli stratejik konumları işgal sonrası, Lin, terk edilmiş Jiangxi Sovyeti'nde halkı savunmak için kalan Kızıl Ordu komutanlarından biriydi. [11] 1934'ün sonlarında komünistlerin bölgeyi terketme kararı almasıyla Lin Kızıl Ordu'daki görevine geri dönerek uzun yürüyüşe katıldı.

Lin ve Peng Dehuai her zaman Kızıl Ordu'nun savaş meydanlarındaki en iyi komutanları omlaya dikkat ettiler ve Uzun yürüyüş boyunca aralarında bir rekabet yoktu. Her ikisi de Mao'nun yükselişini fiili olarak destekliyorlardı. Amerikan muhabir Edgar Snow 1936 yıında komünistlerin üs noktası olan Shaanxi'de Lin Biao ile tanıştı[12] ve Lin hakkında Çin'in Üzerindeki Kızıl Yıldız adlı bir kitap yazdı. Ancak Snow kitabında, Lin'den ziyade daha çok Peng Duhai'ye odaklandı ve kitabındaki iki bölümü Peng'e adadı.

İkinci Çin-Japon Savaşı

Lin Biao ve eşi

Ağustos 1937'de, Lin 8. ordunun 115. bölümünün baş komutanı olarak atandı [3] ve Shanxi'deki Japon güçlerinden temizlenmesi için Yan Xishan'ın kuvvetlerine yardım emri verdi. 1938'de halen Shanxi'deki Çin güçlerinin başındayken, bazı Japon askerleri Emperyalist Japon Ordusu'ndan ayrılarak üniformaları ve katanaları(bir tür kılıç) ile birlikte komünist güçlere dahil oldu. Lin bu üniforma ve katana ile birlikte bir ata binerek Japon ordularının yakınlarına doğru gitti. At sürüşü sırasında Lin yalnız bir Japon keskin nişancı tarafından farkedildi. Keskin nişancı tepede yalnız başına at süren bir Japon askerini görünce şaşırdı ve Lin'e nişan alarak ciddi bir şekilde yaralandı. Mermi onu sıyırmasına rağmen kafatasında kalıcı bir etki bırakmaya yetecek kadar derinde girmişti. Başından vurulduktan sonra Lin atından düştü ve sırtını da yaraladı.

1937 yılının sonuna kadar Lin Moskova'nın batısında tüberküloz tedavisi gördü ve Çin Komünist Partisi'nin Komünist Enternasyonal Yürütme Komistesi temsilcisi olarak görev yaptı. Lin şubat 1942'ye kadar Moskova'da Komintern'in işleri ve yayınların hazırlaması için çalıştı.[3] Moskova yıllarında eşi Lin'e eşlik etti ancak ilişkileri o yıllarda gitgide kötüleşti. Nihayetinde Lin Yenan'a yalnız döndü.

Moskova'dayken Lin, Zhou Enlai'nin 1938'den 1946'ya kadar aynı şehirde eğitimini sürdüren manevi kızı Sun Weishi'ye sırıl sıklam aşık oldu.[13] 1942'de Çin'e dönmeden önce Lin yeni aşkına, gitgide yabancılaştıkları eşinden ayrılacağına dair söz verdi ve evlenme teklif etti. Ancak Sun, Lin'in teklifini kabul edilebilir bulmamasına rağmen eğitimini tamamladıktan sonra bu teklifini dikkate alacağını söyledi. Lin, Çin'e döner dönmez eşinden boşandı ve 1943 yılında Ye Qun adındaki başka bir kadınla evlendi. Daha sonraki süreçte ise Yenan şehrinde askeri eğitimlerde görev aldı.


Kaynakça

 1. http://odatv.com/kayakkapayaya-bir-de-bu-gozle-bakin-1805161200.html
 2. 2,0 2,1 Leung 69
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Lazitch and Drachkovitch 265-267
 4. Lin 164
 5. 5,0 5,1 5,2 Lee 170
 6. Barnonin and Yu 240
 7. Mackerras, McMillen, and Watson 141
 8. Leung 70
 9. Hu Chi-hsi 253
 10. Hu Chi-hsi 257-260
 11. Hu Chi-hsi 264
 12. Hu Chi-hsi 267
 13. Lin Biao and Sun Weishi