Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ambox rewrite orange.svg.png Bu madde bir taslaktır.
Maddenin içeriğini geliştirerek VikiSosyalizm'e katkıda bulunabilirsiniz.

Katkıda bulunmak için sayfanın üstünde yer alan Değiştir sekmesine tıklayınız.Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (Almanca: Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterparteikısaltılmış NSDAP), Almanya'da 1920-1945 yılları arasında aktif olan ve Nazizm ideolojisini uygulayan bir siyasi partidir. Öncülü Alman İşçi Partisi (Deutsche Arbeiterpartei; DAP), 1919-1920 yılları arasında varlığını sürdürdü. Parti antisemitist görüşleri ile birlikte Alman ırkının üstünlüğüne dayanan milliyetçiliğe sahipti. Ayrıca anti-kapitalist ve anti-Marksist bir görüşteydi. 1921'de parti genel başkanlığıns gelen Adolf Hitler'in 1933 senesinde şansölye olmasının ardından 1945 senesine kadar Nasyonal Sosyalizm Döneminde Almanya'nın tek yasal partisi olmuştur. Kısaca Nazi Partisi olarak bilinir.

Parti, I. Dünya Savaşı'nda Almanya'daki komünist ayaklanmalara karşı savaşan Alman milliyetçisi, ırkçı Freikorps'un paramiliter kültürüne dayanıyordu.[1] Parti işçileri, komünizmden milliyetçiliğe çekmek için bir araç olarak yaratıldı.[2] Başlangıçta, Nazi politik stratejisi, anti-tekelci, anti-burjuva ve anti-kapitalist söylem üzerine yoğunlaşmıştı; ancak bu gibi durumlar daha sonra sanayi kuruluşlarının desteğini almak için önemsenmedi ve 1930'larda partinin odak noktası anti-Semitizm ve anti-Marksizm olarak değiştirildi.[3]

Sahte bilimsel ırkçılık teorileri Nazizmin merkeziydi. Naziler "halkın topluluğu" fikrini yaymaya başladılar (Volksgemeinschaft). Amaçları, "ırkça ari" olan Almanları ulusal yoldaşlar olarak birleştirmekti. Siyasi muhalif olarak görülenleri, ya fiziksel veya entelektüel açıdan aşağılayıcı ya da yabancı bir ırk (Fremdvölkische) olarak nitelendirerek düşmanlaştırdılar.[4] Naziler, Aryan ırkının sözde saflığını ve gücünü korumak için Yahudileri, Romanları ve Polonyalıları diğer Slavların büyük çoğunluğuyla birlikte fiziksel ve zihinsel olarak yok etmeye çalıştılar. Eşcinseller, Afrikalılar, Yehova Şahitleri ve siyasi muhalifler üzerinde dışlayıcı bir ayrımcılık yapmışlardır.[5] Parti tarafından kontrol edilen Alman devleti, Holokost olarak bilinen katliamda Yahudilerden ve diğer dışlanan gruplardan yaklaşık on bir milyon kişinin sistemli bir şekilde öldürülmesini örgütlemiştir.

1921'den itibaren Parti genel başkanı olan Adolf Hitler, 30 Ocak 1933'te Cumhurbaşkanı Paul von Hindenburg tarafından Almanya Şansölyesi olarak atandı. Hitler, Üçüncü Reich olarak bilinen totaliter bir rejimi hızla kurdu [6][7][8][9]. Avrupa'daki II. Dünya Savaşı'nın sona ermesindeki Üçüncü Reich'in yenilgisinin ardından, parti Müttefik güçler tarafından "yasadışı ilan edildi"[10] savaştan sonraki yıllarda kutupsuzlaştırma gerçekleştirdi.

Kaynakça

  1. Thomas D. Grant. Stormtroopers and Crisis in the Nazi Movement: Activism, Ideology and Dissolution. London, England, UK; New York, New York, US: Routledge, 2004. pp. 30–34, 44.
  2. Otis C. Mitchell. Hitler's Stormtroopers and the Attack on the German Republic, 1919–1933. Jefferson, North Carolina, USA: McFarland & Company, Inc., 2008. p. 47.
  3. Frank McDonough. Hitler and the Rise of the Nazi Party. Pearson/Longman, 2003. p. 64.
  4. Michael Wildt (15 July 2012). Hitler's Volksgemeinschaft and the Dynamics of Racial Exclusion: Violence Against Jews in Provincial Germany, 1919–1939. Berghahn Books. ss. 96–97. ISBN 978-0-85745-322-8. 
  5. Simone Gigliotti, Berel Lang. The Holocaust: a reader. Malden, Massachusetts, USA; Oxford, England, UK; Carlton, Victoria, Australia: Blackwell Publishing, 2005. p. 14.
  6. Arendt, Hannah. The Origins of Totalitarianism. London; New York; San Diego: Harvest Book. p. 306.
  7. Curtis, Michael. Totalitarianism. New Brunswick (US); London: Transactions Publishers, 1979. p. 36.
  8. Burch, Betty Brand. Dictatorship and Totalitarianism: Selected Readings. 1964. p. 58.
  9. Bruhn, Jodi; Hans Maier. Totalitarianism and Political Religions: Concepts for the Comparison of Dictatorships. Routledge: Oxon (UK); New York, 2004. p. 32.
  10. Elzer, ed. (2003). Dokumente Zur Deutschlandpolitik. First half band - Appendix B, Section XI, §39. Oldenbourg Wissenschaftverlag. ss. 602. ISBN 3-486-56667-9. https://books.google.com/books?id=P9JaIiRTPwQC&printsec=frontcover&vq=to+be+illegal&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q=illegal&f=false.