Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Nazım Hikmet

VikiSosyalizm sitesinden
(Nazım Hikmet Ran sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Nuvola apps important yellow.svg.png
Dikkat! Bu maddede ciddi "kaynak eksikliği" olduğu gözlenmektedir. Olguların gerçekliğinin tartışılabilmesi için söz konusu olaylara ait kaynak gösterilmesi gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için Nasıl yazı yazılır ve Bilimsel yazı kuralları sayfalarına göz atabilirsiniz.


Adı Nazım Hikmet Ran
Nazım Hikmet
Takma adı Mavi Gözlü Dev
Doğum adı Nâzım Hikmet
Doğum yeri Selanik, Osmanlı İmparatorluğu (günümüzde Thessaloniki, Yunanistan)
Ölüm tarihi 3 Haziran 1963 (61 yaşında)
Ölüm yeri Moskova, SSCB (günümüzde Moskova, Rusya)
Meslek Şair
Vatandaşlık Polonya
Milliyet Türk
Dönem Cumhuriyet Dönemi
Tür Toplumcu gerçekçilik
İlk eser Feryad-ı Vatan
Etkilendikleri Vladimir Mayakovski
Dini Ateizm
Web Sitesi Nazım Hikmet Facebook SayfasıNazım Hikmet - Umut (Kendi sesinden)

Nazım Hikmet Ran, dünyaca ünlü sosyalist şair, oyun, roman ve anı yazarı.

Hayatı

1902 yılında Selanik'te doğdu. Bahriye mektebinde okudu. Önce Anadolu'ya ve daha sonra da Moskova'ya gitti. Moskova'da ekonomi-politika okudu ve 1924'te tekrar yurda döndü. Gazetecilik yaptı ve film stüdyolarında çalıştı. 1938'de çıkan Harp Okulu olayları sırasında tutuklandı ve 28 yıl hapse mahkum edildi. 12 yıl hapis yattıktan sonra, çürük raporu (1920'de verilmişti) olduğu halde askere alınması gündeme geldi ve can güvenliği olmadığını düşünerek Türkiye'den kaçtı. 1951 yılında Önce Romanya'ya, oradan Moskova'ya geçmesi üzerine, Nâzım Hikmet, 25 Temmuz 1951'de, Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlıktan çıkarıldı.

Nazım'ın baba tarafından dedesi Nâzım Paşa valiliklerde bulunmuş, özgürlükçü, şairliği olan bir kişiydi. Mevlevi tarikatındandı. Anayasacı Mithat Paşa'nın yakın arkadaşıydı. Babası Hikmet Bey ise Mekteb-i Sultani (şimdiki adıyla Galatasaray Lisesi) mezunu, önce ticaret yaşamını denemiş, başaramayınca Kalem-i Ecnebiye'ye (dışişleri) bağlanmış bir memurdu. Dilci, eğitimci Enver Paşa'nın kızı olan annesi Celile Hanım, Fransızca konuşan, piyano çalan, ressam denecek kadar iyi resim yapan bir kadındı.

Nazım Hikmet'in ilk şiiri Mehmet Nazım imzasıyla 1918'de Yeni Mecmua'da yayımlandı. Cezaevi yıllarında da değişik takma isimlerle başka dergilerde şiirleri çıktı. 1920 yılından itibaren Fütürist Rus şairi Mayakovski tarzında, komünist dünya görüşüne yönelen şiirler yazdı.

Nazım Hikmet, Moskova'da bulunduğu dönemde başka kadınlarla ilişki kurdu. Nazım Hikmet Önce hastanede tanıdığı Dr. Galina ile, daha sonra da büyük aşk yaşadığı, kendinden oldukça genç olan Vera Tulyakova ile beraber oldu. Vera ile ilginç aşamalardan geçen ilişkileri sonunda evlendiler. Türkiye'deki eşi Münevver Andaç'la Nazım arasında resmi nikah yoktu. Sekiz yıl birlikte olduğu Dr. Galina'ya tüm mal varlığını noter önünde bırakan Nazım, Vera'da kocasından boşanınca 1960'ta evlendiler.

Vera ve Nazım birlikte Sevdalı Bulut için senaryo çalışması yaptılar ve film çekimlerinde de birlikte oldular. Tiyatrolarda sergilenen oyunlar yazdılar. Birçok ülkeyi gezip gördüler, çok sayıda toplantı ve konferanslara katıldılar. Bu arada Türkiye'den çıkmaları yasak olan eşi ve çocukları zengin bir işadamının yardımıyla Polonya'ya kaçtı. Münevver Andaç'a burada ev tutup eşya alan Nazım, onları Moskova'ya götürmedi.

Yapıtları çeşitli dillere çevrilen Nazım'ın pek çok kitabı yayımlandı. 3 Haziran 1963 sabahı, Nâzım Hikmet bir kalp krizi sonucu Moskova'daki evinde öldü. Yazarlar Birliği'nin düzenlediği bir törenle Novodeviçiy Mezarlığı'na gömüldü.

Şiir Kitapları

Ölümden sonra basılanlar:

Oyunları

Romanları

Masalları

Mektupları