Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Necdet Adalı

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Necdet Adalı

Necdet Adalı, (d. 22 Ağustos 1958 - ö. 8 Ekim 1982) 12 Eylül Darbesi'de idam edilen ilk kişi olarak bilinen, Kurtuluş Hareketi'ne bağlı Dev-Lis üyesi, devrimci.

Hayatı

Adalı, Yıldırım Beyazıt Lisesi son sınıf öğrencisi iken Kurtuluş Hareketi'nin Dev-Lis üyesiydi. Daha 19 yaşında iken Ankara'nın İsmetpaşa semtinde bir kahvehanenin taranmasıyla ilgili olarak suçlandı ve yargılanarak idama mahkum edildi. Avukatı Mehdi Bektaş'dı. Olayda ölen iki kişinin MİT mensubu oldukları iddia edilmiştir. [1]

Adalı, kendisinden sonra idam edilecek olan Erdal Eren’le bir süre aynı hücreyi paylaşmıştır. [2]

Ölümü

Adalı, 8 Ekim 1980'de Ulucanlar Cezaevi'nde asılarak idam edilmiştir.

Mahkeme başkanı Hakim Albay Hamdi Sevinç, Necdet Adalı'nın suçsuz olduğuna inanıyordu. [3] Hamdi Sevinç, mahkeme heyetinin verdiği idam kararına suçsuz olduğunu şerh düşerek imza atmıştır. Genelkurmay tarafından bu şerh nedeniyle cezalandırılan Hakim Albay Hamdi Sevinç, emekliliğini isteyerek ordudan ayrılmış ve serbest avukatlık yapmaya başlamıştır. Ayrıca eşi bu travmadan dolayı intihar etmiştir, çünkü kızı Sevinç'in kızının Adalı'nın arkadaşı olduğu ve suçsuz olduğunu bildiği belirtilmektedir.[1]

Daha sonra Kahvehaneyi tarayanın başkası olduğu ortaya çıkmıştır. [3]

Hakkında

Nevzat Çelik'in Necdet Adalı için yazdığı "Şafak Türküsü" şiiri, Ahmet Kaya tarafından bestelenmiş ve yorumlanmıştır.

Son mektubu

Sevgili anneciğim ve babacığım,

Sizleri ve ezilen halklar adına mücadeleyi, erken bırakmak zorunda kaldığım için üzgünüm ama; bundan ve içinde bulunduğum durumdan dolayı hiçbir zaman pişmanlık duymadan ve şu kısa yaşamım içersinde hiçbir şahsi çıkar gözetmeden ezilen halklar adına verilen mücadelede yerimi almaya çalıştım ve bundan dolayı gurur duyuyorum.

Hâkim sınıfların göstermek istediği gibi bizler hiçbir zaman savunmasız insanlara karşı katliam girişiminde bulunmadık. Fakat onların bizi böyle göstermeleri ve faşistlerle bizi aynı kefeye koyarak cezalandırmaları, bizim nezdimizde ezilen halkların mücadelesine yapılan bir saldırıdır.

Anneciğim ve babacığım; sizlere kısaca bahsettiğim gibi hiçbir pişmanlık duymuyorum.

Sizlerinde ezilen halklar uğruna verilen mücadelede katledişimden dolayı üzülmemenizi ve bundan gurur duymanızı bekliyorum.

Ağabeylerime ve ablalarıma da yazmak isterdim; fakat buna olanak yok. Kendilerine çok selamlar. Burada satırlarıma son verirken, hürmetle ellerinizden öperim. Arkadaşlara selam.

Hoşçakalın.

Necdet Adalı

7 Ekim 1980, Ankara [3]

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. http://www.yenisafak.com.tr/yazdir/?t=20.11.2007&c=2&i=5249
  2. Ertuğrul Mavioğlu (2006). Asılmayıp beslenenler: bir 12 Eylül hesaplaşması, Ithaki Publishing, Cilt 1, sayfa 82.
  3. http://www.bizhaberiz.net/index.php?Did=1156