Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Nelson Mandela

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Nuvola apps important yellow.svg.png
Dikkat! Bu maddede ciddi "kaynak eksikliği" olduğu gözlenmektedir. Olguların gerçekliğinin tartışılabilmesi için söz konusu olaylara ait kaynak gösterilmesi gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için Nasıl yazı yazılır ve Bilimsel yazı kuralları sayfalarına göz atabilirsiniz.

Nuvola apps important yellow.svg.png
Dikkat! Bu maddenin özgün bilimsel teknikler kullanma yerine, belirli bir internet kaynağından, kopyala - yapıştır şeklinde alındığı gözlenmektedir.

Belki maddeyi kendi sözcüklerinizle tekrar yazmak istersiniz. Daha fazla bilgi için Nasıl yazı yazılır ve Bilimsel yazı kuralları sayfalarına göz atabilirsiniz.

Nelson Mandela

Nelson Rolihlahla Mandela, (kabile adıyla Madiba, d. 18 Temmuz 1918 - ö. 5 Aralık 2013), Irk ayrımına karşı mücadele etmesiyle ünlenen Güney Afrika Cumhurbaşkanı.

Yaşamı

18 Temmuz 1918'de Tembu Kabilesi'nin şefinin oğlu olarak Mvezo,Güney Afrika'da doğdu. [kaynak belirtilmeli] Fort Hare Üniversitesi'nden ayaklanmalar dolayısıyla atıldı. Oradan sonra Witwatersrand Üniversitesi'nde hukuk eğitimi gördü ve avukat oldu. [kaynak belirtilmeli] Johennesburg'un ilçelerinde yaşarken sömürgecilik karşıtı hareketi benimsedi ve ANC'ye katılarak bu partinin gençlik kolunun kurucusu oldu. [kaynak belirtilmeli] 1952'de ANC'nin Başkaldırı Mücadelesi (Defiance Campaing)'nde "göze çarptı" ve Halk Kongresi'nde buna bağlı olarak Transvaal ANC koluna başkan olarak seçildi. 1956'dan 1961'e kadar süren "İhanet Duruşmaları" boyunca tutuklu kaldı. [kaynak belirtilmeli] Güney Afrika Komünist Partisi ile 1961'de Umkhonto we Sizwe (MK) orgutünü kurdu. 1962'de tutuklandı ve hükmeti yıkmak için komplo kurmak ve sabotaj etmekten dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Cezasını önce Robben Adası'nda daha sonra Pollsmoor Hapishanesi'nde kaldı.

1990'da yani 27 yıl sonra uluslararası bir kampanya düzenlendi ve başarı ile sonuçlandı. Hapishaneden çıktıktan sonra ANC başkanı olan Mandela F. W. de Klerk ile 1994'te tüm halkın katıldığı ve ANC'nin büyük çoğunlukla kazandığı bir seçimin kurulması Apartheid'ın sona erdirilmesi için görüşmelere sebep oldu.[kaynak belirtilmeli] Devlet başkanı olarak yeni bir anayasa oluşturdu ve toprak reformu, yoksullukla mücadele ve saglığın iyileştirmesi gibi politikaları uygularken Doğruluk ve Uzlaşma Komisyonu'nu geçmişte yaşanan insan hakları ihlalini araştırması icin oluşturdu.[kaynak belirtilmeli] İkinci bir seçime katılmayı kendi iradesi ile reddetti ve yerine yine seçimle yardımcısı Thabo Mheki geçti.[kaynak belirtilmeli]

Mandela, anti-sömürgeci ve anti-apartheid görüşü ile uluslararası beğeni topladı ve 1993'teki Nobel Barış Ödülü, ABD Başkanlığı Özgurlük Madalyası ve Sovyet Lenin Nişanı da dahil olmak üzere 250'nin üzerinde ödül kazandı. Güney Afrika'da "Ulusun Babası" olarak görülür. [kaynak belirtilmeli]

İlk siyah cumhurbaşkanı ve ülkenin ilk siyah avukatıdır. 3 evlilik yapmıştır. [kaynak belirtilmeli]

Mandela ancak 2008 yılında ABD'nin terörist listesinden çıkarılmıştır. [1]

Ölümü

8 Haziran 2013'te hastaneye kaldırılan Mandela, 5 Aralık 2013'te hayatını kaybetmiştir.

Kaynakça