Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Nihat Sargın

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Nuvola apps important yellow.svg.png
Dikkat! Bu maddede ciddi "kaynak eksikliği" olduğu gözlenmektedir. Olguların gerçekliğinin tartışılabilmesi için söz konusu olaylara ait kaynak gösterilmesi gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için Nasıl yazı yazılır ve Bilimsel yazı kuralları sayfalarına göz atabilirsiniz.


Nihat Sargin.jpg

Nihat Sargın (1929, İstanbul - 17 Kasım 2010), kapanan Türkiye İşçi Partisi genel başkanı, Türkiye Birleşik Komünist Partisi kurucusu, politikacı, Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı yöneticisi.

Yaşamı

Öğrencilik yıllarında sol görüşlere ilgi duyan Sargın, 1948 yılında Türkiye Komünist Partisi'ne girdi. 1950 yılında tutuklanarak dört yıl cezaevinde kaldı. 6-7 Eylül Olayları'nda yargılandı. 1962 yılında kurulan Türkiye İşçi Partisi'ne (TİP) katılarak Genel Sekreterlik görevini yürüttü. Politik yaşamında üçüncü tutukluluğunu 12 Mart Muhtırası ile yaşadı. 1975 yılında yeniden kurulan TİP içinde aynı görev ve etkinliklerini sürdürdü. Daha sonra Türkiye İşçi Partisi Türkiye'nin temel ve en önemli sorunu olan "Kürt meselesini" parti programına aldığı için kapatıldı. [kaynak belirtilmeli] 12 Eylül Darbesi sonucunda yurtdışına kaçıp giderek yedi yıl kaldı. 1987'de Haydar Kutlu ile birlikte Türkiye'ye dönerek, TKP ile TİP birleşmesinden doğan Türkiye Birleşik Komünist Partisi kurucusu oldu. TBKP'nin kapatılmasından sonra Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) kuruluş sürecine katıldı. Daha sonra ÖDP yi ağır bir şekilde eleştirmiştir. [kaynak belirtilmeli] Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı yöneticiliği görevini yürütüp, TİP'li Yıllar (1961 - 1971) Anılar - Belgeler adlı bir kitap yazmıştır.

Akciğer ve beyin iltihabı nedeniyle 17 Kasım 2010 tarihinde yaşamını yitirmiştir.

Bibliyografya

  • Behice Boran; Haydar Kutlu; Nihat Sargın (1988), Niye birleşiyoruz? Ne istiyoruz? Niye dönüyoruz?, İstanbul: Yeni Açılım Yayınları.
  • Haydar Kutlu; Nihat Sargın (1988), Sorgu, İstanbul: Amaç Yayıncılık
  • Haydar Kutlu; Nihat Sargın (1989), Demokrasi davası sürüyor: Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ın 2 ve 25 Ağustos '89 tarihli duruşmalarındaki konuşmaları, İstanbul: Yeni Açılım Yayınları.
  • Nihat Sargın (1991), Türkiye Birleşik Komünist Partisi Büyük Kongre tutanağı: 13-15 Ocak 1991, Ankara, İstanbul: Su Basın Yayın.
  • Nihat Sargın (2001), TİP'li yıllar, 1961-1971: Anılar-Belgeler, İstanbul: Felis Yayınevi.
  • Nihat Sargın (2005), Davalar, savunmalar, cezaevi anıları, İstanbul: Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı.
  • Nihat Sargın (2006), Dönüşten özgürlüğe 900 gün: Türkiye Birleşik Komünist Partisi "TBKP" davası,İstanbul: Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı.

Dış bağlantılar