Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Osmanlı Sosyalist Fırkası

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Partinin kurucusu Hüseyin Hilmi.
Partinin Paris şubesi kurucusu Doktor Refik Nevzat.
İştirak dergisinin önemli yazarlarındna Baha Tevfik.

Osmanlı Sosyalist Fırkası, II. Meşrutiyet döneminde Eylül 1910 tarihinde İstanbul'da kurulan siyasal parti. Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ilk sosyalist partidir.

Hakkında

Osmanlı İmparatorluğu topraklarında yaşayan Bulgar, Rum ve Ermeniler arasında yaygın olan sosyalist düşünceler Meşrutiyetin İlanı'ndan (1908) sonra Türk aydınları arasında da gelişme olanağı buldu. [1] Şubat 1910'da İştirak dergisini [2] yayınlamaya başlayan Hüseyin Hilmi'nin girişimleri sonunda Eylül 1910'da "Osmanlı Sosyalist Fırkası" kuruldu. Partinin kuruluş ve yönetiminde Baha Tevfik, "Sosyalist gazetesi" sahibi Namık Hasan, Hamit Suphi ve "İnsaniyet gazetesi" sahibi İbnüttahir İsmail Faik de görev aldı.

İştirak'ın kapatılma olasılığına karşı İnsaniyet ve Medeniyet adlı yayın organları için de ruhsat alan Osmanlı Sosyalist Fırkası bilinen anlamda bir sosyalist parti değildi; yayın organlarında sosyalist kuramla ilgili yazılardan çok, muhalefetteki Prens Sabahaddin'in bireysel girişimciliği savunan tezlerine yakın yazılar yer alıyordu. [3]

Ayrıca bakınız

Kaynakça