Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Revizyonizm

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Nuvola apps important yellow.svg.png
Dikkat! Bu maddede ciddi "kaynak eksikliği" olduğu gözlenmektedir. Olguların gerçekliğinin tartışılabilmesi için söz konusu olaylara ait kaynak gösterilmesi gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için Nasıl yazı yazılır ve Bilimsel yazı kuralları sayfalarına göz atabilirsiniz.


Enver Hoca revizyonizm tabirini en sık kullanan liderlerden biri olmuş, destalinizasyon döneminden sonra daima Stalin'in görüşlerini savunarak Kruşçev önderliğindeki Sovyetler Birliği Komünist Partisi'ni ve çeşitli avrupa komünizmini savunan partileri revizyonist olarak itham etmiştir.

Revizyonizm, marksist hareketin içinde çeşitli fikirlerinin, ilkelerinin ve teorilerinin revizyonizmden geçmesi gerektiğine inanan düşünce tarzı.

Hakkında

Terim, revizyonist uygulamaların herhangi bir temele dayanmadığına inanan marksistler tarafından Marksizmi yumuşatmaya veya ayrılmaya çalışanları temsil etmesi için kullanılır. Revizyonizm kelimesi kendi içinde daha çok mahkum etme anlamı taşır. Marksist literatüre göre sapma ve döneklik olarak tabir edildiği de görülmüştür. [kaynak belirtilmeli]

Tarihi

19. yüzyılın sonlarına doğru, sosyal demokrat yazarlardan Eduard Bernstein ve Jean Jaurès, Karl Marx'ın "sosyalist toplum" yaratmak için oluşturduğu düşüncelerinin gözden geçirilmesini ve sosyalizme ulaşmak için kuvvet kullanmanın zaruri olmadığını savunmuştur.

Enver Hoca, revizyonizmi en şiddetli eleştiren kişiler arasında bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız