Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Suriye

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ambox rewrite orange.svg.png Bu madde bir taslaktır.
Maddenin içeriğini geliştirerek VikiSosyalizm'e katkıda bulunabilirsiniz.

Katkıda bulunmak için sayfanın üstünde yer alan Değiştir sekmesine tıklayınız.Suriye (Arapça: سوريا, resmî adıyla Suriye Arap Cumhuriyeti, Arapça: الجمهورية العربية السورية, El-Cumhuriyyetü'l-Arabiyyetü's-Suriyya), Ortadoğu'da Lübnan, İsrail, Ürdün, Irak ve Türkiye ile komşu devlet. Ülke 1963'ten beri Baas Partisi tarafından yönetilmektedir.

Hakkında

Tarihi

1920 yılında gerçekleşen Fransa-Suriye Savaşı sonucunda Suriye bağımsızlığını kaybetmiş ve 1920'den 1946'ya kadar Fransa yönetiminde kalmıştır. [1] 1946'daki bağımsızlık ilânından sonra, [2] 1958 Şubat'ında, Mısır ile Birleşik Arap Cumhuriyeti'ni kurmuşlardır. Fakat bu birliktelik, ancak 3 yıl sürmüş ve iki ülke 1961 yılında ayrılmışlardır. Suriye, Altı Gün Savaşı'nda Golan Tepeleri'ni kaybetmiştir. İsrail, 1981 yılında burayı, tek taraflı olarak ilhâk etmiştir. Bu işgal, bugün halâ iki ülke arasında sorundur.

Suriye'nin Akdeniz'e kıyısı vardır. Başkenti ve en büyük şehri Şam'dır. Halep, Lazkiye, Humus diğer büyük şehirleridir.

Nüfusu

Suriye'nin toplam nüfusu resmi verilere göre 2004 yılında 17 milyon 921 bin kişiydi. [kaynak belirtilmeli]

Kaynakça

  1. Mehmet Akif Okur, "Emperyalizmin Ortadoğu Tecrübesinden Bir Kesit: Suriye’de Fransız Mandası", bilig, Türk Dünyası Sosyal Bilimler Dergisi, Sayı: 48 Kış'09, ss.137-156 http://yayinlar.yesevi.edu.tr/files/article/214.pdf
  2. http://www.wdl.org/en/item/400/