Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Türkiye Öğretmenler Sendikası

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Nuvola apps important yellow.svg.png
Dikkat! Bu maddede ciddi "kaynak eksikliği" olduğu gözlenmektedir. Olguların gerçekliğinin tartışılabilmesi için söz konusu olaylara ait kaynak gösterilmesi gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için Nasıl yazı yazılır ve Bilimsel yazı kuralları sayfalarına göz atabilirsiniz.

Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS), 8 Temmuz 1965 tarihinde Fakir Baykurt başkanlığında kurulmuş, eğitim emekçileri sendikasıdır. 1971 yılında gerçekleştirilen 12 Mart Darbesi sonucunda kapatılmıştır.

Büyük Öğretmen Boykotu

Türkiye Öğretmenler Sendikası, 15 Aralık 1969’da başlayıp 4 gün sürecek olan Büyük Öğretmen Boykotu’nun kararını bu cümlelerle deklare etmişti

 :Türkiye eğitiminin ve öğretmenlerinin içinde bulunduğu bunalım dayanılmaz bir dereceye gelmiştir. Yabancı etkiler altında, sırtı halka dönük, eşitlikten uzak, tüketici, kalitesiz bir eğitim yıllardır, çocuklarımızı, halkımızı ve öğretmenlerimizi bıktırmıştır.

Bugüne kadar yapılan her uyarı ve düzeltici her uygulamayı, 8 türlü - çeşitli iftira ve bühtanlarla boğan iç ve dış çıkarcılar, bu bakımsız ve perişan devlet eğitimini halkın çocuklarına bırakıp kendi öz çocukları için özel okullar açmışlar ve açtırmışlardır. Yöneticilerimiz, kendi öz çocuklarını çoğunlukla dış ülkelerde okutmakla, oradan diploma aldırmaktadırlar. Sömürgeci ülkelerin yolladığı uzman, barış gönüllüsü ve üretim artığı bayat süt tözlarıyla ve bugünkü genel işleyiş ve görünüşleriyle böyle bir eğitim, «millî» bir eğitim olma niteliğini yitirmiştir.

Bunun yanında yurdun her köşesinde ve her dereceli okulunda çalışmakta olan yurtsever öğretmenlerimiz sınıflara girmekten sokağa çıkmaktan utanır hale gelmişlerdir. Aldıkları ücret her gün artan hayat pahalılığına yetişmek şöyle dursun yaklaşmayı bile başaramamaktadır. Ayın onbeşinden sonra öğretmen resmen aç ve yılın her ayında borçludur. Büyük çoğunluğu resmî bilim kurumlarının 1968 Temmuzu için saptadığı i 941 lira aylık geçim derecesinde iki, üç, dört kat daha az aylık almaktadır. Bu yüzden mesleğini ve memleketini geçici olarak bırakıp Almanya'ya işçi olarak giden öğretmenler vardır. Bunların sayısı, bizim saptayabildiğimiz kadarıyla altı bini aşkındır. Bu yüzden, bu kutsal mesleği bırakanların sayısı da son birkaç yılda, üçbinbeş yüz'e çıkmıştır.