Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Türkiye Sosyalist Emekçi Köylü Partisi

VikiSosyalizm sitesinden
(Türkiye Sosyalist Emekçi ve Köylü Partisi sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Nuvola apps important yellow.svg.png
Dikkat! Bu maddede ciddi "kaynak eksikliği" olduğu gözlenmektedir. Olguların gerçekliğinin tartışılabilmesi için söz konusu olaylara ait kaynak gösterilmesi gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için Nasıl yazı yazılır ve Bilimsel yazı kuralları sayfalarına göz atabilirsiniz.


Türkiye Sosyalist Emekçi Köylü Partisi, (TSEKP) Türkiye Komünist Partisi (1920) içerisinden çıkan kadroların oluşturduğu, Türkiye Sosyalist Partisi'nin hemen ardından gelen, bolşevizm yanlısı siyasi parti.

Hakkında

Yaklaşık 6 aylık ömrü ile Türkiye siyasi tarihinin en kısa ömürlü partilerinden birisi olan parti, TKP'nin Sovyetler Birliği ve Komintern'le yakın ilişkileri bulunan Şefik Hüsnü Deymer önderliğindeki kanadını bir araya getirmiştir. Kurulmasından çok kısa bir süre sonra 2 No'lu Örfi İdare Mahkeme tarafından aleyhlerine açılan dava sonucu "Komünist mefküreli şahıslar tarafından kurulduğu ve idare edildiği" gerekçesiyle kapatılmasına karar verildi. İstanbul Sıkıyönetim Kurulu ise, partinin "Memlekette içtimai bir zümrenin diğerleri üzerinde tahakküm etmesini istediği" kararına vararak 16 Aralık 1946 tarihinde partiyi tüm siyasi faaliyetlerden men ederek, yöneticilerini tutukladı. [kaynak belirtilmeli] Parti bir daha açılmadı.

Ayrıca bakınız