Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu

VikiSosyalizm sitesinden
(THKO sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
THKO'nun logosu
Yusuf Aslan (sol), Deniz Gezmiş (orta) ve Hüseyin İnan (sağ)'ın son fotoğrafı, 5 Mayıs 1972

Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu, (THKO), 1960’ların ikinci yarısında gelişen sosyalist gençliğin emekçi kitlelerin verdiği mücadeleye de katılan önemli ve tanınmış önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Sinan Cemgil, Alparslan Özdoğan, Taylan Özgür Metin Karavelioğlu[kaynak belirtilmeli] ve Cihan Alptekin tarafından kurulan örgüt.

Örgüt, kuruluşunu gerçekleştirdiği bir dizi eylemden sonra 4 Mart 1971 tarihinde yayınladığı bir bildiri ile kamuoyuna duyurmuştur. [1]

Kuruluş bildirisi

THKO'nun 4 Mart 1971'de yayınladığı bildirge şöyledir;

Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun sesidir:

1. Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu halkımızın bağımsızlığının silahlı mücadele ile kazanılacağına ve bu yolun tek yol olduğuna inanır.

2. Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu bütün yurtseverleri bu kutsal mücadele saflarına çağırır ve hainlere karşı giriştiği kavgada son savaşçısına kadar devam edeceğini bildirir.

3. Amacımız Amerika’yı ve tüm yabancı düşmanları temizleyerek, hainleri yok etmek ve düşmandan temizlenmiş tam bağımsız Türkiye’yi kurmaktır.

4. Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ezilen halkımızın öncü gücüdür, halkımızın kurtuluşu dışında hiçbir harekete girişmez.

5. Halkımıza şunu duyuruyoruz. Düşmanın zenginliğine, sayısına, imkanlarına ve dehşetine aldanmayınız. Düşmana boyun eğmeyiniz, haklarımızı zorla alacağız, çünkü onlar her şeyi bizden zorla alıyorlar.

Bütün yurtseverler: şerefsiz yaşamaktansa şerefle ölmek, yalvarmak yerine zora başvurmak, başkasına değil kendine ve kendin gibi olanlara güvenmek, nerede ve nasıl olursa olsun hainlere boyun eğmemek parolamızdır.

Devrimciler: barışçıl şartlar içinde mücadele metodlarını bırakınız. Halk kitlelerini kurtuluşa götürecek olacak olan şiddet politikasını temel alan silahlı mücadeleye THK Ordusu’nun saflarında katılınız. Ulusal kurtuluş savaşının haklı bayrağını emperyalizmin saldırgan politikasına karşı hep beraber dalgalandıralım.

İşçiler, köylüler: Hainler sürüsünün jandarması ve polisi her gün yeni katliamlar hazırlamaya devam ediyor. Doğu’da komando saldırılarında, 16 haziran’da, Bossa’da ve daha birçok yerlerde, kurşunlanan ve işkence edilen kardeşlerimizin intikamını henüz alamadık. Alınterimize el koyan hainler sürüsüne karşı isyan bayrağını hep birlikte açalım.

Öğretmenler, küçük memurlar: Bir kuru ekmek parasını zorla veren, hesabına gelmeyince diyar diyar sürgün çocuğu yapan ve sizleri elinin altında bir uşak gibi kullanmak isteyen bu satılmışlardan aman dilemeyiniz. Ezilenlerin tek kurtuluş yolu ezenlere karşı giriştikleri kutsal isyandır.

Daha şimdiden polisinden, devlet başkanına kadar hiç birisi evinde rahat uyuyamaz, çoğu ise evine rahat gidemez olmuştur. Onlar yarın ne olacağını çok iyi biliyorlar ve bugün bir avuç savaşçısı olan Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun, yarın binler ve milyonlar olduğu zaman ne yapacaklarını düşünüyorlar.

Tekrar ediyoruz: Düşmanın sayısına, zenginliğine, dehşetine ve imkanlarına aldırmayınız. Onun elindeki silah ve imkanlarına aldırmayınız. Onun elindeki silah ve imkanları aldığımız zaman, bizi durduracak hiç bir güç kalmayacaktır. Kendimize ve kendimiz gibilere olan güvensizliği yok edelim. Şunu iyi bilelim ki, halkın, yani bizlerin gücü karşısında hiç bir kuvvet dayanmaya muktedir değildir. Bu şerefli kavgada, kutsal görevimizi alalım. yarının türkiye’si bize cennet, düşmana zindan olacaktır.

Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu, bu mücadeleye en son neferine kadar ve kanının son damlasına kadar devam edeceğini bildirir. [1]

Kır gerillası

THKO temel mücadele alanı olarak kırları belirlemiştir. Bu perspektife uygun olarak kır gerillası Malatya'nın Akçadağ bölgesinde başlatılmıştır, ancak gerilla grubu, Nurhak dağlarının eteğindeki İnekli köyü yakınında jandarmayla girilen ilk çatışmada ağır kayıplar vermiştir. Bu çatışmada, dağdaki grubun lideri Sinan Cemgil ile birlikte Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan öldürülmüş. Diğerleri ise yakalanmıştır [2]

Dağılışı

THKO, Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan’ın Nurhak; Cihan Alptekin ve Ömer Ayna’nın Kızıldere’de öldürülmeleri; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmelerinden sonra dağılmıştır. [3]

1974 affı

1974 Affı'ndan sonra dışarı çıkanlarca Geçici Merkez Komite kurulmuştur. Diğer üyeler arasında kurulanlar ise; Çin Komünist Partisi-Arnavutluk Emek Partisi politikası etrafında Türkiye Devrimci Komünist Partisi; Sovyetler Birliği Komünist Partisi yanlısı politikası etrafında Türkiye Komünist Emek Partisi şeklindedir. Ayrıca örgüt çizgisine bağlı kalanlar Türkiye Devriminin Yolu adı altından bağımsız örgütler kurmuştur. [4]

THKO'nun yazılı belgeleri

Hüseyin İnan tarafından yazılan "Türkiye Devriminin Yolu" THKO ilk kurulduğunda hareketin ideolojisi hakkındaki tek yazılı belgeydi. Daha sonradan THKO-GMK'de doğan fikir ayrılıkları sonucu ileride TDKP'yi oluşturacak olan grup önce Maoizm sonra Hocaizm'i, Teslim Töre liderliğindeki grup ise Mücadelede Birlik broşürü sonucu Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu/Mücadelede Birlik olarak SBKP taraftarı politikalar üretmiştir. Bu ideolojik ayrışmalar sonucu sadece Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu/Türkiye Devriminin Yolu isimli örgütçe savunulur hale geldi.

Üyeleri

Kaynakça