Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Toplumsal gerçekçilik

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ambox rewrite orange.svg.png Bu madde bir taslaktır.
Maddenin içeriğini geliştirerek VikiSosyalizm'e katkıda bulunabilirsiniz.

Katkıda bulunmak için sayfanın üstünde yer alan Değiştir sekmesine tıklayınız.Dorothea Lange tarafından çekilen, Migrant Mother, 1936. Florence Owens Thompson'ın bir portresi (1903-1983).

Toplumsal gerçeklik, belli bir zümreyi değil, tüm toplumu ön planda tutan sanat akımı.

Hakkında

Toplumsal gerçeklik, marksist fikirlerin sanatçıya ve onun eserine yansımasıdır. Toplumcu gerçeklik, sanatçıyı toplumsal bir varlık olarak görür. Sanatçının fiziksel ve düşünsel her türlü gelişimi tarihsel bir süreç içinde gelişmiştir. Bu nedenle sanatçı toplumsal bir varlık, onun sanatsal ürünü de toplumsal bir eserdir. Bu sanat akımının özünde "Sanat toplum içindir" anlayışı vardır. Her sanatçı, bilincini ve eserini şekillendiren çağına karşı toplumsal bir sorumluluğa sahiptir. Bu sorumluluk sanatçıyı toplumsal olaylara ve çağına karşı aktif kılar. Sanatçı toplumsal eşitsizlikleri ve sömürüyü görerek, kendi bilincinde kurgular ve sanatsal bir eser biçiminde topluma sunar. Toplumcu gerçeklik sanatı ve onun eserini tarihsel bir sürecin ürünü olarak görür. [1]

Toplumsal gerçekçilik, Sovyetler Birliği'nin resmi sanat bakışı olan ve işçi sınıfını ön planda tutan sosyalist gerçekçilik ile karıştırılmamalıdır.

Toplumcu gerçekçi sanatçılar

Kaynakça

  1. Todd, James G. (2009). "Social Realism". Art Terms. Museum of Modern Art.