Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

VikiSosyalizm:Haftanın Kitabı

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

VikiSosyalizm:Haftanın Kitabı, VikiSosyalizm tarafından seçilen e-kitaplardan oluşmaktadır. Siz de kitap önermek için buradan öneride bulunabilirsiniz.

Bu Haftanın Kitabı

Kitabın kapağı

Nurullah Ankut - Heba Edilen Devrim Yüklü Yıllar, Nurullah Ankut'un 2013 bir kongrede yaptığı konuşmanın Derleniş Yayınları'ndan çıkan kitapta yer alan metnidir.

Sevgi ve saygıdeğer yoldaşlarım, Herhalde bu Kongre’de de ilk cümlelerimin ne olacağını tahmin edebiliyorsunuz. Bir hafta kadar önce Halil Yoldaş’la karşılaşmıştık Parti’de:

- Hoca’m, rahatsız mısınız?
- Yoo hayır, şu anda öyle bir durum yok.
- Biraz canınız sıkkın gibi görünüyor da… dedi.
- Malum, işte önümüzde Kongre var, yaklaşınca ister istemez hüzün basıyor beni. Ondan kaynaklanmış olabilir.
- Anlıyorum…

Ya işte Yoldaşlar, bu tür kongreler, sizin için de öyledir, buruk kongreler; acı ve hüzünden başka bir şey vermiyor insana… Devamı...

Önümüzdeki Haftanın Kitabı

Seyfi Cengiz - Sosyalizmin Kısa Tarihi, Seyfi Cengiz'in sosyalizmin tarihini anlattığı eseridir.

Bizim kuşağımız Marksizmi orijinal kaynaklarından çok, ikinci-üçüncü elden öğrendi (Stalin, Mao, Dimitrov, Guevera, Ho Şi Minh ve diğerlerinin kitaplarından).

1982 sonunda sürgüne çıktığımda, devrimler tarihini, işçi hareketi ve sosyalizmi, Marx, Engels, Lenin, Troçki, Lüxemburg ve ötekilerini yeniden ve birinci elden inceleme gereği duydum.

Bu inceleme paralel şekilde sürdürmek zorunda olduğum diğer araştırmalarım, siyasal ve örgütsel faaliyetim nedeniyle sık sık kesintiye uğradığı için nisbeten geniş bir zamana yayıldı. Sonuçta yıllar önce başlatılmış olan bu çalışmayı da son şeklini verip diğerleri gibi internet üzerinden bölüm bölüm okuyucuya aktarmaya karar verdim. Bir yılı aşkın bir zamandır internette asılı duran Başlangıçlar ve Devrimler Tarihi başlıklı yazılar, bu çalışmanın ilk iki bölümüdürler. Sosyalizmin Kısa Tarihi başlıklı bu metin ise sözünü ettiğim kitap çalışmasının üçüncü bölümüdür. Devamı...

Tüm Haftanın Kitapları