Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

VikiSosyalizm:Haftanın seçkin maddesi/Mayıs 2015

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

1. Hafta

Yağma sırasında çekilmiş bir fotoğraf

6-7 Eylül Olayları, 6 Eylül 1955 günü başlayan, başta İstanbul olmak üzere, İzmir ve Adalar’da Rumlara ve diğer gayrimüslimlere karşı oluşan linç ve yağma hareketi.

İki gün boyunca devam eden olaylarda birçok gayrimüslim yaralanırken, yaşamını yitirenler oldu. Maddi hasar ise çok büyük boyutlardaydı. Kalabalık güruhun önüne çıkan tüm dükkânlar, kiliseler yağmalanmıştı. Devletin kolluk kuvvetleri önceden haberdar oldukları halde herhangi bir müdahalede bulunmadan olayları izlemekle yetindiler. Olayların ardından birçok Rum ve gayrimüslim, sahip oldukları her şeyi geride bırakarak yaşadıkları alanları terk etmek zorunda kaldılar. 1924 yılında 1 milyon olan İstanbul nüfusunun 280 bini Rum’du. Bu etnik temizlik sona erdiğinde İstanbul’da kalan Rum nüfusu 1500-2000’di. Devamını oku...

2. Hafta

Ho Chi Minh, (19 Mayıs 18902 Eylül 1969) Vietnam bağımsızlık hareketinin önderi ve Vietnam Demokratik Cumhuriyeti'nin (Kuzey Vietnam) ilk başkanı, komünist devrim önderi.

Vietnam Demokratik Cumhuriyeti, daha sonra Güney Vietnam ile birleşecek ve Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti adını alacaktır, fakat Ho Chi Minh iki Vietnam'ın birleştiğini göremeden hayatını kaybetmiştir.

Ho Chi Minh, halkı tarafından sevgiyle "Ho Amca" olarak anılmaktadır. Devamını oku...

3. Hafta

Yusuf Ekinci, (d. 1956 - ö. 1977) 11 Aralık 1977 yerel seçimlerinde sandıkların bulunduğu Narlıdere Lisesi bahçesinde İlerici Gençlik Derneği üyeleri tarafından katledilen Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi, Halkın Kurtuluşu gazetesi dağıtıcısı, devrimci.

Tokat merkezine bağlı Karkıncık köyünde 1956 yılında doğdu. Karkıncı köylüleri tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlıyordu. Babası İsmail Ekinci annesi ise Gülsün Ekinciydi. Yusuf'un üç kız iki erkek kardeşi vardı. Aile az topraklı yoksul bir köylü ailesiydi.

Yusuf Ekinci Karkıncık Köyü İlkokulunu bitirdikten sonra ortaokulu ve liseyi Tokat'ta bitirdi. Tokat Lisesini bitirdikten sonra ablası Hatun Ekinci'nin yaşadığı İzmir'de Narlıdere'ye geldi. Narlıdere'de inşaat işçiliği ve narenciye bahçelerinde tarım işçisi olarak çalıştı. Devamını oku...

4. Hafta

İsmail Gökhan Edge, (5 Şubat 1953 - 24 Kasım 1976), polis tarafından işkence ile katledilen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi, THKO'lu devrimci.

5 Şubat 1953’te Eskişehir’de doğdu. İzmir Atatürk Lisesinden 1972 yılında mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne kaydını yaptırdı.

İşçi sınıfının örgütlenmesi için Adana’ya gitti. Gözaltına alındı. Ağır işkencelere rağmen konuşmadı. Ardından Diyarbakır’a gönderildi. İşkence günlerce sürdü.

Edge, 24 Kasım 1976 tarihinde polis tarafından işkence yapılarak katledildi.. Devamını oku...