Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

VikiSosyalizm kaynak belirtme

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Kaynak gösterme sayfası VikiSosyalizm'de maddelere nasıl alıntı, referans ve kaynak eklenmesi gerektiğini anlatan bir rehber ve yönergedir. Madde yazımı esnasında gerekli yerlerde kaynak göstermek, VikiSosyalizm'in özgün araştırmalara yer vermemek ve doğrulanabilirlik politikaları gereği zorunludur. Bu, VikiSosyalizm'de güvenilir bir kaynağa dayandırılmayan ve şüphe uyandıran herhangi bir bilginin diğer kullanıcılar tarafından kaldırılabileceği anlamına gelir. Daha fazla bilgi için bahsedilen sayfalara ve güvenilir kaynaklar sayfasına göz atabilirsiniz.

Örnekler

Bilimsel yazı deneme, şiir veya edebiyat metini değildir. Yazılar sağlam kaynaklara dayandırılmalı ve tüm okuyanlara olayı gerçek olduğu kanıtlanılabilir verilerle açıkça gösterilmelidir. Söz konusu kaynaklar cümle sonunda numara şeklinde verilmeli ve sayfanın en altında kaynak yazılmalıdır. Örnek vermek gerekirse;

Yanlış:

"Stalin'in, II. Dünya Savaşı'nda, Alman faşizminin yenilmesine büyük katkıda bulunduğunu düşünüyorum."

  • Bu şekilde oluşturulan bir sayfa bilimsel açıdan yeterli değildir. Yargı, kişisel bir ağızda anlatılmıştır ve yargının sonunda bir kaynak yoktur.

Doğru:

Stalin'in II. Dünya Savaşı'nda, Alman faşizminin yenilmesine büyük katkıda bulunduğu bildirilmektedir [1].

Kaynak 1: Britannica Ansiklopedisi - Stalin Maddesi

Bu şekilde cümle sonunda ve alt kısımda yazılan kaynaklar ile metinin doğruluğu teyit edilebilir. Dolayısıyla yazı bilimseldir.

  • Kaynaksız yada eksik kaynaklı açılan konu başlıklarının üstüne kaynak eksikliğine dair [kaynak belirtilmeli] şablonu konulacaktır.