Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Vladimir Aleksandroviç Serov

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Vladimir Aleksandroviç Serov

Vladimir Aleksandroviç Serov, (Rusça: Влади́мир Алекса́ндрович Серо́в, d. 8 Temmuz 1910 Kalinin Oblastı Emmaus köyü - ö. 19 Ocak 1968 Moskova [1] ) Sovyetler Birliği yurttaşı, sosyalist gerçekçi ressam ve grafik sanatçısı. Janr resmi(tür resmi) ve portre alanlarında eserler vermiştir, kitap resimlemeleri ve çeşitli afiş desenleri yapmıştır.

Yaşamı

Leningrad Resim, Heykel Mimarlık Enstitüsü'nde (Güzel Sanatlar Akademisi parçası) okudu. 1927-1931 Leningrad Sanat Akademisnde V. E. Savinskii'den eğitim aldı. 1931-1933 I.Brodsky'nin atölyesinde yüksek lisans eğitimi aldı. 1960'dan 1968 yılına kadar Rus Ressamlar Birliği birinci sekreterliği (RFSSCB)ve 1962 den 1968 yılına kadar SSCB Sanat Akademisi başkanlığı yaptı. 1948 yılında ve 1951 yılında Stalin Ödülü'ne layık görüldü. Komünist Parti Denetleme Komisyonu üyesiydi.
V.A.Serov'un Emmaus'taki müzeye dönüştürülmüş evi
1968 yılında sanatçının ölümünden sonra, Tver bölgesinde Emmaus köyündeki evi Halk Sanatçısı V.A. Serov Anı Müzesi'ne(Мемориальный художественный дом-музей ) dönüştürüldü. Bunun yanı sıra eserleri, Moskova'da Devlet Tretyakov Galerisi'nde, Moskova Devlet Tarih Müzesi'nde, St. Petersburg Rus Devlet Müzesi'nde ve Rusya'nın çeşitli müzelerinde yer almaktadır.


Leningrad ablukası (1941-1943) sırasında Sovyet Sanatçılar Birliği Leningrad bölge başkanı olan, Serov, kenti savunmak ve düşmana karşı savaş için sanatçıları harekete geçirmekle görevlendirildi . (kuşatma sırasında çeşitli kamufle objelerin yapımında, afiş ve broşürlerin hazırlanmasında aktif rol aldı).

Bir sanatçı olarak, Serov öncelikle tarihsel devrimci resimler ortaya koydu. V.I. Lenin'e ayrılmış çok sayıda eser oluşturdu . Nekrasov'un Rusya'da Kim Mutlu Yaşar? adlı eserine(1948–49, karakalem, siyah tebeşir ve guaj boyayla) ve Tolstoy'un "Savaş ve Barış" adlı kitaplarına (1951 - 1953-suluboya), resimlemeler yaptı. Rus edebiyatının diğer eserleri Puşkin, Gorki kitapları için çeşitli illüstrasyonlar hazırladı. Özellikle kayda değer eserleri arasında "V.I. Lenin Sovyet İktidarının İlân Ediyor" (1947 Çin Halk Cumhuriyeti, 1962 varyantı, Tretyakov Devlet Galerisi) 1948 yılında Stalin Ödülü (SSCB Devlet Ödülü) verildi. "Lenin ve Ulak" (1950), (V. I. Lenin Merkez Müzesi, Moskova) "Kışlık Saray Ele geçirildi " adlı tablo (1954, Tretyakov Devlet Galerisi), "Arazi Kararnamesi" ve "Barış Kararnamesi"( 1957, Tretyakov Devlet Galerisi) gibi tarihsel devrimci içerikli eserlerinin yanı sıra Peyzaj'lar ve portreler da yaptı . Gorki Leninskie Kış günü 1953, (Kostroma Oblast Resim Gallerisi). Hazırlamış olduğu çok sayıda afiş desenleri de bugüne gelmiştir. "Leningrad'ı savunacağız!" (1944, renkli taşbasma). [2] [3] [4] [5]

Ödülleri

Serov'a iki kez Devlet Stalin Ödülü verilmiş, iki kez Lenin Nişanı'na bir kez Kızıl Bayrak İşçi Nişanı'na hak kazanmış ve başarılarından ötürü kendisine bir çok madalya verilmiştir. [6]

Galeri

Kaynakça