Haftanın Seçkin Maddesi


Cemal Abdülnasır, Kruşçev'le birlikte Asvan Barajı'nın temel atma töreninde.

Süveyş Krizi, (Süveyş Savaşı veya II. Arap-İsrail Savaşı), 1956 yılında, bir tarafta Mısır, diğer tarafta İngiltere, Fransa ve İsrail ve üçüncü tarafta Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşmiş Milletler’in olduğu, diplomatik ve askeri karşılaşmalarla gerçekleşen savaş.

Saldırılar, Mısır lideri Nasır’ın 26 Temmuz 1956 yılında, Süveyş Kanalı’nı kamulaştırma istediğinden, İngiltere ve ABD’nin Asvan Barajı’nın kurulmasını reddetmesinden ve Mısır’ın Nasır yönetiminde Sovyetler Birliği’ne ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne dönmesinden dolayı Soğuk Savaş sebebiyle oluşan antikomünizm algısı nedeniyle gerçekleşmiştir.

Sovyetler Birliği'nin, Mısır'dan çekilmemeleri durumunda Paris ve Londra'ya nükleer saldırı yapma tehdidi sonrasında Birleşik Krallık ve Fransa ateşkes ilan edip geri çekilmek zorunda kalmıştır. Devamı...

Haftanın Kitabı


Kitabın İngilizce baskısının kapağı

Stalin - Leninizmin İlkeleri, Stalin'in “Les Questions du Léninisme” (Editons en Langues Entranges, Moscou 1941) adlı kitabından, "Des Principes du Léninisme" ve "Questions du Léninisme" adlı yazıları, "Leninizmin İlkeleri" adıyla Sol Yayınları tarafından Mart 1978'de Dördüncü Baskı olarak (Birinci baskı: Aralık 1969) yayınlanmıştır.

Bu ilkeler pratik olarak 1936 SSCB Anayasası'nın temelini oluşturmaktadır. (Kitabın ISBN - International Standard Book Number kodu: ISBN 9789757399175

Devamı...


Bunları biliyor musunuz?
Tarihte bugün


Olaylar
Buenaventura Durruti

Doğumlar

Nadine Gordimer

Ölümler


Başka dilde oku