Haftanın Seçkin Maddesi


Sınıfsal bir kare olarak değerlendirilen bir Soma karesi: Sol tarafta işçiler (proletarya), sağ tarafta bakan Taner Yıldız ve devlet yetkilileri (burjuvazi)

Soma Katliamı, Manisa’nın Soma İlçesi’nde, Soma Holding’e bağlı Soma Kömürleri adlı şirkete ait kömür ocağında, trafo patlaması nedeniyle yangın çıkması ve galeride elektriklerin kesilmesi nedeniyle asansörler çalışmadığı için yukarı çıkamayan işçilerin mahsur kalmasıyla 301 işçi katledilmesiyle sonuçlanan katliam.

Soma katliamı ilçe halkını ve Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Yürüyüşler, oturma eylemleri, bireysel performans eylemleri, boykotlar, işgaller düzenlendi. On binlerin katıldığı kitlesel yürüyüşler, gençlik eylemleri düzenlendi, pankartlar asıldı, taziye odaları açıldı. Öte yandan eylemler Soma dahil olmak üzere pek çok yerde TOMA’lı, gazlı, plastik mermili polis şiddetiyle karşı karşıya kaldı. Devamını oku...

Haftanın Kitabı


Kitabın kapağı

Nurullah Ankut - Heba Edilen Devrim Yüklü Yıllar, Nurullah Ankut'un 2013 bir kongrede yaptığı konuşmanın Derleniş Yayınları'ndan çıkan kitapta yer alan metnidir.

Sevgi ve saygıdeğer yoldaşlarım, Herhalde bu Kongre’de de ilk cümlelerimin ne olacağını tahmin edebiliyorsunuz. Bir hafta kadar önce Halil Yoldaş’la karşılaşmıştık Parti’de:

- Hoca’m, rahatsız mısınız?
- Yoo hayır, şu anda öyle bir durum yok.
- Biraz canınız sıkkın gibi görünüyor da… dedi.
- Malum, işte önümüzde Kongre var, yaklaşınca ister istemez hüzün basıyor beni. Ondan kaynaklanmış olabilir.
- Anlıyorum…

Ya işte Yoldaşlar, bu tür kongreler, sizin için de öyledir, buruk kongreler; acı ve hüzünden başka bir şey vermiyor insana… Devamı...


Bunları biliyor musunuz?
Tarihte bugün


Olaylar
Fidel Castro
Sabahattin Eyüboğlu
Fikri Sönmez

Doğumlar

Nevzat Eren

Ölümler


Başka dilde oku