Haftanın Seçkin Maddesi


Lenin'in vurulma anını anlatan temsili bir resim

Lenin'in vurulması, 30 Ağustos 1918 günü Moskova'daki "Orak-Çekiç" adındaki fabrikada yaptığı konuşmasını tamamlayan Lenin'in fabrikadan ayrılıp arabasına girmeden önce Fanni Kaplan tarafından üç kez ateş edilerek vurulması olayı.

Fann Kaplan, Lenin'i devrime ihanetle suçlar ve Lenin'i vurma kararı alır. Bir kurşun hedefini bulmazken kurşunlardan ikisi Lenin'i, sol omzundan ve çenesinden vurur. Lenin derhal Kremlin’deki odasına götürülür. Suikast girişiminin örgütlü olmasından şüphelenildiği için tedavi için hastaneye gidilmez ve Kremlin'de tedavi altına alınır. Doktorlar Kremlin'e gelseler de hastane ortamı olmaksızın kurşunları çıkartamayacaklarını söyleyerek Lenin'i hastaneye yatırırlar. Lenin ağır yaralanmasına karşın kurtulur. Buna rağmen Lenin hiçbir zaman tam olarak iyileşemeyecektir, son dönemlerindeki rahatsızlıkları da bu suikaste bağlanmaktadır.

Fanni Kaplan, Bolşeviklere muhalif, Sosyalist Devrimci Parti üyesidir. Devamını oku...

Haftanın Kitabı


Kitabın kapağı

Abdullah Öcalan - Demokratik Konfederalizm, Abdullah Öcalan'ın konfederalizm hakkında yazdığı eserdir. (Abdullah Öcalan Sosyal Bilimler Akademisi Yayınları)

Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK), Abdullah Öcalan'ın 2004 yılında yazdığı "Bir Halkı Savunmak" adlı kitapta ortaya attığı "Demokratik Konfederalizm" ilkesi çerçevesinde Kürdistan İşçi Partisi'nin (PKK) yeniden örgütlendirilmesiyle kurulmuştur.

Bu projeyi (Demokratik Konfederalizmi)
1 Mayıs kutlamalarına,
Mayıs ayı olması itibariyle 
Denizlerin, Mahirlerin ve şehitlerimizin 
anısına adıyorum.

Devamı...


Bunları biliyor musunuz?
Tarihte bugün


Olaylar
Sacco ve Vanzetti

Doğumlar

Ölümler


Başka dilde oku