Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Ana Sayfa

VikiSosyalizm sitesinden
Wikisosyalizm (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 11:22, 29 Mayıs 2017 tarihli sürüm
(fark) ← Önceki hâli | En güncel hâli (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla: kullan, ara
VikiSosyalizm'e hoşgeldiniz,
VikiSosyalizm Türkçe'de 2.873 madde bulunmaktadır.

Haftanın Seçkin Maddesi

Antikomünist bir sembol

Antikomünizm, kapitalist görüşlere karşı olan ve aksinin gerçekleşebileceğini öneren komünizm düşüncesine karşı olarak komünist sistem ve görüşlerin yayılımını engelleme çalışmalarıdır.

Başlangıcı SSCB'nin kuruluş yıllarına dayanmaktadır (1917-1922). I. Dünya Savaşı'ndan çıkmış savaş yorgunu ve eski sistemlere kin kusan çeşitli halklar, yeni bir sistem arayışı içerisine girmişlerdir. Bu tarihlerde sosyalizm fikirleri işçilerde ve halklarda heyecan uyandırmaya başlamış ve bir kurtuluş yolu görülmüştür. Fakat karşıt olduğu burjuvazi, bu fikre baştan beri cephe almış ve yeryüzünden silmeye çalışmıştır. İlk antikomünizm propagandaları da bu yıllarda ortaya çıkmıştır. Devamını oku...

Haftanın Kitabı

Mahir Çayan - Kesintisiz Devrim Cilt: I, Mahir Çayan'ın yazdığı bir eserdir. ISBN 9786054087013

Ülkemizin Sol'unda tam bir teorik keşmekeş hüküm sürmektedir. Öyle ki, aynı revizyonist tezleri temel alan ve bunları değişik ambalajlamalarla piyasaya süren, kendi özgücünün dışında başka güçlere bel bağlayan çeşitli oportünist fraksiyonlar, en sert bir şekilde birbirlerini oportünizmle, pasifizmle, ihanetle, vs. ile suçlamaktadırlar. Kendi aralarında taktik ayrılık bile sayılmayacak ufak değerlendirme veya deyiş farklılıkları etrafında fırtına koparmaktadırlar.

Sözde yapılan ideolojik polemiklerde, utanmazca yapılan tahriflerin, küçük burjuva çığırtkanlıklarının, "biz eskiyiz biliriz" ukalalıklarının tozu dumanı içinde tam bir kördöğüşü yıllardır süregelmektedir.

Devamı...

Bunları biliyor musunuz?

 • Van Depremzede İŞKUR İşçileri Direnişi'nin direnişlerine aylarca devam ettiğini...
 • 26 Agustos 1944`te, Bulgar Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin, bütün örgütlerine, yöneticilerine ve üyelerine, tarihi 4 numaralı genelgeyi yayinlayarak, silahlı ayaklanma yoluyla faşist krallığı ve Bagriyanov hükümetini devirmek ve yerine Anavatan Cephesi hükümetini kurmak çağrısında bulunduğunu...
 • Eski bir felsefe profesörü olan Peru’daki Aydınlık Yol ismindeki devrimci hareketinin lideri Abimael Guzmán'ın 17 Mayıs 1980 tarihinde itibaren hükümete karşı silahlı mücadele başlattığını, Peru hükümeti tarafından terörizm ve vatana ihanet suçlarından aranan Guzmán'ın 1992 yılında yakalandığını ve ömür boyu hapis cezasına mahkûm olduğunu...
 • Devlet bakanı ve milletvekili Ayvaz Gökdemir'in Türkiye'ye gelişlerinde hüküm giymiş Demokrasi Partisi (DEP) üyesi milletvekillerinin serbest bırakılması ve bazı PKK'lilerin affı konusunda yaptıkları açıklamalara; 2 Haziran 1995'te cevap olarak "Avrupa'dan gelen bilmem ne temsilcileri fahişelerin hatırı için biz bu hainleri serbest bırakmayız." dediğini...
 • Anarşizm'in teorik kuramcısı Mihail Bakunin'in bir çok kesim tarafından anti-semitist (yahudi karşıtlığı) olarak bilindiğini ve Yahudiler'i "Sömürgeci bir mezhep, asalak insanlar, yalnızca ulusal sınırların ötesinde değil, aynı zamanda tüm politik görüş farklılıklarının ötesinde sıkıca ve samimiyetle birbirine bağlanmış homurdanan tek bir parazit" şeklinde tanımladığını...

Sosyalizm

Tarihte bugün

Olaylar
 • 1941 - II. Dünya Savaşı: İngiltere Bulgaristan'a; Macaristan ve Romanya Amerika Birleşik Devletleri'ne; Hindistan da Japonya'ya savaş ilan etti.
Mehmet Ali Aybar
 • 1962 - Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar beraat etti. Aybar milli menfaatlere aykırı hareket ettiği iddiasıyla yargılanıyordu.
 • 1968 - Silahlı Kuvvetler içinde oluşturulduğu ileri sürülen Milli Devrim Ordusu adlı gizli bir örgütle ilişkileri olduğu iddiasıyla 5 tabii senatörün (Sezai Okan, Şükran Özkaya, Mucip Ataklı, Ekrem Acuner ve Suphi Karaman) dokunulmazlığı kaldırıldı.
 • 1990 - Erdal İnönü ile Süleyman Demirel buluştu, ortak bildiri imzalayarak erken seçim istediler.
 • 1994 - Fikri Sağlar Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) genel sekreterliğinden istifa etti. Sağlar, terörle mücadele yasa tasarısının yasalaşmaması nedeniyle istifa ettiğini açıkladı.
 • 1996 - Saddam Hüseyin'in oğlu Uday Hüseyin bir suikast girişiminde ciddi şekilde yaralandı.
 • 1997 - Recep Tayyip Erdoğan davet üzerine gittiği Siirt’te, miting sırasında Ziya Gökalp'in 1912 yılında Balkan Savaşı için yazdığı Asker Duası'nın değiştirilmiş bir versiyonu ile; orduyu öven dizeyi söylemeden yerine "Minareler süngü/ Kubbeler miğfer/ Camiler kışlamız/ Müminler asker," mısralarını eklediği için Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı. Yargılama sonucu Türk Ceza Kanunu’nun 312/2 maddesinden “Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek” suçunu işlediği gerekçesiyle dört ay hapis cezasına çarptırıldı bu cezasını 24 Temmuz 1999 günü tamamladı.

Doğumlar

Cengiz Aytmatov

Geliştirilmesi Gereken Konular


"https://www.wikisosyalizm.org/index.php?title=Ana_Sayfa&oldid=35981" adresinden alındı.